شنبه, ۲۰ خرداد ۱۴۰۲ / بعد از ظهر / | 2023-06-10
تبلیغات
کد خبر: 4791 |
تاریخ انتشار : ۲۲ آذر ۱۴۰۰ - ۹:۰۹ |
82 بازدید
۰
5
ارسال به دوستان
پ

رئیس کل سازمان نظام پرستاری گفت: رهبر معظم انقلاب فرمودند که با پرستاران نباید مانند کارگران فصلی برخورد شود؛ پرستاران باید امنیت شغلی داشته باشند. این مسئله توسط سازمان نظام پرستاری به شدت پیگیری می‌شود. چیزی به نام پرستار ۸۹ روزه نباید داشته باشیم و همه همکاران باید استخدام شوند. به گزارش پایگاه خبری_ تحلیلی […]

رئیس کل سازمان نظام پرستاری گفت: رهبر معظم انقلاب فرمودند که با پرستاران نباید مانند کارگران فصلی برخورد شود؛ پرستاران باید امنیت شغلی داشته باشند. این مسئله توسط سازمان نظام پرستاری به شدت پیگیری می‌شود. چیزی به نام پرستار ۸۹ روزه نباید داشته باشیم و همه همکاران باید استخدام شوند.

به گزارش پایگاه خبری_ تحلیلی پرستارنیوز، دکتر محمد میرزابیگی در برنامه امروز «سلام صبح بخیر» درباره اجرای قانون تعرفه‌گذاری خدمات پرستاری اظهار داشت: تشکر ویژه از مقام معظم رهبری دارم که هم سال گذشته و هم امسال به موضوع قانون تعرفه گذاری خدمات پرستاری پرداختند.

وی افزود: تا پیش از این برای اجرای این قانون در وزارت بهداشت و شورای عالی بیمه اراده‌ای وجود نداشت. این طور تصور می‌شد که اگر تعرفه گذاری خدمات پرستاری اجرا شود سفره کسی تنگ می‌شود یا در وظایف کسی مداخله می‌شود که واقعاً این طور نیست.

دکتر میرزابیگی ادامه داد: قانون تعرفه گذاری خدمات پرستاری یک هویت‌بخشی به حرفه پرستاری، یک ساماندهی به درآمد پرستاری و یک نوع صرفه‌جویی در هزینه‌های بیمه، مردم، دولت و نظام سلامت ایجاد می کند.

وی با اشاره به با فرمایشات روز گذشته مقام معظم رهبری که صراحتاً فرمودند باید قانون تعرفه‌گذاری اجرا شود، نسبت به اجرای هرچه سریعتر این قانون ابراز امیدواری و‌ تصریح کرد: پس از فرمایشات سال گذشته مقام معظم رهبری، آیین نامه تعرفه گذاری خدمات پرستاری که ۱۴ سال بر زمین مانده بود در شورای عالی بیمه به تصویب رسید؛ به فاصله یک ماه بعد از آن، این آیین نامه در هیئت دولت مصوب شد.

وی افزود: اکنون منتظر اجرای این قانون هستیم؛ بحث تعرفه گذاری خدمات پرستاری مربوط به حقوق دولتی و ساعت کار نیست بلکه مربوط به کارانه است زیرا کارانه‌های پرستاران و گروه‌های غیر پزشکی تا الان وابسته به پزشکان بوده است و با اجرای این قانون ساماندهی می شود.

دکتر میرزابیگی گفت: مقرر است کارانه‌ها افزایش یابد و امیدواریم این افزایش مناسب باشد. اجرای قانون تعرفه گذاری را دنبال می کنیم؛ اگر بخواهیم کارانه را ساماندهی کنیم که مشخص باشد میزان آن چقدر است حتماً باید تعرفه‌گذاری اجرا شود. الان به دلیل اینکه تعرفه‌گذاری نداریم تغییرات سینوسی کارانه‌ها را شاهد هستیم و میزان کارانه‌ها نسبت به سال ۹۲ یک سوم تا یک چهارم شده است.

رئیس سازمان نظام پرستاری اضافه کرد: از زمانی که سازمان نظام پرستاری تشکیل شد؛ تبعیض‌ها و ناعدالتی‌ها را در نظام پرداخت دنبال کردیم؛ تعرفه‌گذاری نیز جزو این پیگیری‌ها بوده و امیدواریم اجرا شود تا این تبعیض‌ها و ناعدالتی‌ها رفع شود.

وی با اشاره به نقش تعارض منافع در عدم اجرای قانون تعرفه گذاری خدمات پرستاری افزود: در شورای عالی بیمه یکی از اعضا وزارت بهداشت، یکی دیگر از اعضا وزیر رفاه، دیگری سازمان نظام پزشکی و…. است. برخی از این اعضا پزشک هستند.

رئیس کل سازمان نظام پرستاری گفت: از خواسته‌هایی که در حال دنبال کردن آن هستیم و در سفر رئیس‌جمهوری در خرم‌آباد آن را مطرح کردیم و نظر ایشان نیز موافق بود این است که عضویت در شورای عالی بیمه را نیز داشته باشیم. حرف ما این است که اگر بخواهیم دعوای بین پزشک و پرستار ایجاد کنیم مشکل حل نخواهد شد.

وی افزود: بحث ما این است که در سرانه یک آیتم به نام مراقبت‌های پرستاری باید به وجود بیاوریم که از ابتدا روشن باشد که چه سهمیه‌ای بناست به پرستار داده شود و اگر این مسئله رخ بدهد تعارض منافع کمرنگ می‌شود. اگر مردم را ملاک و معیار قرار بدهیم بحث‌های غیرضروری از بین می‌رود.

میرزابیگی خاطرنشان ‌کرد: سهم پرستاری ۶ درصد از هتلینگ است؛ اگر کل سهم پرستاری از درآمد یک بیمارستان را محاسبه کنید بین ۵ تا ۹ درصد درآمد بیمارستان به پرستار می‌رسد؛ بنابراین باید مدیریت منابع به خوبی صورت بگیرد.

وی گفت: ما نمی‌خواهیم کارانه موجود را تحت عنوان تعرفه قبول کنیم؛ در بحران کرونا مراقبت‌های پرستاری افزایش چشمگیری پیدا کرد اما در آمد پرستاران از محل کارانه به یک چهارم و یک پنجم کاهش پیدا کرد که علت آن عدم ساماندهی مراقبت‌های پرستاری است‌.

رئیس سازمان نظام پرستاری درباره تبدیل وضعیت نیروهای پرستاری نیز عنوان کرد: متاسفانه برخی دانشگاه‌ها از فرصت استفاده کردند و در هر پیک کرونا، عده‌ای از پرستاران را به صورت ۸۹ روزه به کار گرفتند و وقتی کرونا فروکش کرد آنها را استخدام نکردند.

وی گفت: روز گذشته رهبر معظم انقلاب فرمودند که با پرستاران نباید مانند کارگران فصلی برخورد شود؛ پرستاران باید امنیت شغلی داشته باشند. این مسئله توسط سازمان نظام پرستاری به شدت پیگیری می‌شود. چیزی به نام پرستار ۸۹ روزه نباید داشته باشیم و همه همکاران باید استخدام شوند.

میرزابیگی ادامه داد: پرستاران تمدید طرحی، نیروهای شرکتی و تمام نیروهای غیر رسمی که در سیستم داریم باید استخدام شوند؛ بخشی از شهدای عزیزی که در جامعه پرستاری در کرونا تقدیم کردیم از میان نیروهایی بود که استخدام نشده بودند؛ بنابراین تحت هیچ شرایطی ادامه وضعیت ۸۹ روزه و کوتاه مدت و غیر رسمی قابل قبول نیست و به طور جدی دنبال تبدیل وضعیت نیروهای پرستاری هستیم. در این زمینه نیز هفته‌ای چند بار با سازمان امور استخدامی، برنامه و بودجه و مجلس شورای اسلامی جلساتی داریم و امیدوارم که به نتیجه برسد.

رئیس سازمان نظام پرستاری تصریح کرد: از ۵۵ هزار مجوز استخدامی که گرفته شد حدود ۳۰ هزار نفر وارد سیستم شدند که البته بخشی از این ۳۰ هزار نفر افرادی بودند که تبدیل وضعیت شدند. استخدام بقیه افراد نیز در فرآیند بروکراسی قرار دارد که باید به زودی حل شود.

وی درباره مهاجرت پرستاران گفت: الان تعداد زیادی از پرستاران شاغل در سازمان تامین اجتماعی برای برخورداری از مزایای مشاغل سخت و زیان آور دچار مشکل هستند و حتی برخی از پرستاران، سربازی‌شان نیز جزو سوابق کاری شان به حساب نمی‌آید و این مسئله باعث می‌شود پرستاران بی‌انگیزه شوند و به جایی بروند که امنیت شغلی داشته باشند و حرمت و حقوق بیشتری برای آنها وجود داشته باشد. پرستارانی که برای مهاجرت اقدام می‌کنند باید از سازمان نظام پرستاری گوداستندینگ دریافت کنند.

میرزابیگی درباره آمار درخواست پرستاران برای مهاجرت نیز بیان داشت: در هر ماه بین ۱۲۰ تا ۱۵۰ نفر درخواست مهاجرت داشته‌اند که البته این مسئله امسال شدت گرفته است. ما دنبال این هستیم که با افزایش جذابیت‌های شغلی و ایجاد انگیزه در پرستاران میزان مهاجرت آنها را کاهش دهیم.

منبع خبر «» است و پایگاه خبری-تحلیلی پرستارنیوز در قبال محتوای آن هیچ مسئولیتی ندارد. چنانچه محتوا را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ( 4791 ) را همراه با ذکر موضوع به شماره  09217151863  پیامک بفرمایید.با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه پایگاه خبری-تحلیلی پرستارنیوز مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.
لینک کوتاه خبر:
تبلیغات
×
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط پایگاه خبری-تحلیلی پرستارنیوز در وب سایت منتشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • لطفا از تایپ فینگلیش بپرهیزید. در غیر اینصورت دیدگاه شما منتشر نخواهد شد.
  • نظرات و تجربیات شما

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

    نظرتان را بیان کنید