کاهش ۸۵ درصدی هزینه بیماران با مراقبت های پرستاری در منزل

دسته: صنفی حرفه ای
بدون دیدگاه
دوشنبه - ۲۹ مرداد ۱۳۹۷
کاهش ۸۵ درصدی هزینه بیماران با مراقبت های پرستاری در منزل

معاون پرستاری وزارت بهداشت گفت: در شرایط کنونی کشور که گرفتار تحریم و بحران هستیم، پرستاران نیز مانند سایر اقشار جامعه مقاوم هستند و این دوران سخت با مقاومت پرستاران، پزشکان و مردم با موفقیت خواهد گذشت.

به گزارش پایگاه خبری- تحلیلی پرستارنیوز از وبدا، دکتر مریم حضرتی در نشست سراسری شوراهای هماهنگی پرستاری کشور، با اعلام این مطلب، اظهار داشت: پرستاران در قلب مقاومت علیه شرایط دشوار کشور هستند چون توانایی ارائه مراقبت های جامع، مشارکت در توسعه خدمات، کمک به اعضای تیم سلامت، حمایت از بیماران و ظرفیت سازی در نظام سلامت را دارند.

وی با بیان اینکه ماموریت اصلی معاونت پرستاری وزارت بهداشت، افزایش دسترسی آحاد جامعه به مراقبت های پرستاری با کیفیت و مقرون به صرفه است، افزود: مراقبت، طیف بسیار وسیعی دارد و حتی درمان هم جزیی از مراقبت است.

معاون پرستاری وزارت بهداشت خاطرنشان کرد: خوشبختانه در چند ماه گذشته توسعه مراکز مراقبت های پرستاری در منزل و تصویب طرح آزمایشی پوشش بیمه ای تعرفه خدمات مراقبت در منزل در دستور کار ما قرار گرفته و مطالعات در کشورهای مختلف نشان می دهد که این مراقبت ها تاثیر گذاری بسیار زیادی دارند و این مراقبت ها در کشوری مانند هنگ کنگ، توانسته ۸۵ درصد از هزینه های بیماران را کاهش دهد.

دکتر حضرتی اظهار داشت: با همکاری معاونت درمان، مراقبت های حمایتی تسکینی تقویت شده و گروه های پزشکی و پرستاری دوره های آموزشی مراقبت های حمایتی تسکینی را با هدف حمایت از بیماران سرطانی گذرانده اند.

وی اضافه کرد: آیین نامه ایجاد مراکز جامع مراقبت های پرستاری تدوین شده و این مراکز، سطح بین خدمات مراقبت های پرستاری در منزل و بیمارستان و برای افرادی است که شرایط مسکونی مناسبی ندارند و یا از داشتن افرادی که بخواهند از بیماران مراقبت کنند، محروم هستند.

معاون پرستاری وزارت بهداشت خاطرنشان کرد: جلسات ستاد تحول سلامت یکی از مستمرترین جلساتی است که در وزارت بهداشت و با حضور دکتر هاشمی هر هفته تشکیل می شود و از مدیران پرستاری نیز انتظار است که با حضور در دانشگاه ها، در برنامه ریزی ها و تصمیم گیری ها، مشارکت کنند.

دکتر حضرتی با اشاره به دستور وزیر بهداشت برای جدا شدن اضافه کار از کارانه پرستاران، گفت: تا کنون چندین جلسه کارشناسی در این خصوص برگزار شده و جلسه نهایی آن نیز بزودی برگزار می شود همچنین مشکلات طرح پرداخت مبتنی بر عملکرد(قاصدک) در نشست هایی که با مدیران معاونت درمان داشتیم، شناسایی شده و برطرف می شود.

وی یکی از اقدامات معاونت پرستاری را همکاری با سایر معاونت های وزارت بهداشت عنوان کرد و افزود: با همکاری معاونت توسعه مدیریت و منابع، کارگروه منابع انسانی تشکیل، آیین نامه جذب و نگهداشت نیروهای گروه های پرستاری در مناطق محروم، پیش نویس آیین نامه رتبه بندی پلکانی گروه های پرستاری در بالین و پیش نویس اولیه آیین نامه جذب پرستاران جویای کار اتباع بیگانه تدوین و جذب نیروهای پرستاری و کمک پرستاری پیگیری شده است.

معاون پرستاری وزارت بهداشت اظهار داشت: در بیمارستانهای دولتی ۱۲۲ هزار و ۶۲۸ پرستار مشغول به خدمت هستند اما اطلاعات دقیقی از تعداد پرستاران فعال در بخش خصوصی نداریم.

دکتر حضرتی به تشریح شاخص های ملی مراقبت های پرستاری در بالین پرداخت و گفت: ارتقای میزان میانگین تعداد پرستار به تخت بیمارستانی از ۰.۷۹ به ۱.۸، ارتقای میزان میانگین گروه پرستاران از ۱.۱ به ۲.۵، افزایش تعداد پرستاران مرد به میزان ۲۰ درصد، کاهش آمار بروز زحم بستر در بیماران بستری حداقل به میزان ۴۰ درصد و افزایش ۵۰ درصدی رضایتمندی مردم از ارائه خدمات پرستاری، از مهمترین شاخص هایی است که در دستور کار معاونت پرستاری وزارت بهداشت قرار گرفته است.

وی تاکید کرد: دوره پرستاری بحران توسط معاونت پرستاری وزارت بهداشت برگزار شد و ۱۰۰ نفر از پرستاران در این دوره، آموزش های لازم را فراگرفتند و در شرایط بحران های طبیعی، تیمی در سطح ملی با مشارکت ۱۰۰ نفر از پرستاران آموزش دیده به ارائه خدمات می پردازند.

معاون پرستاری وزارت بهداشت در پایان ضمن تاکید بر اهتمام جدی به اخلاق حرفه ای و مراقبت های معنوی، اظهار داشت: کمیته اخلاق پرستاری در معاونت پرستاری وزارت بهداشت تشکیل شده و شاخص های اخلاقی در پرستاری و شاخص های بیمارستانهای اخلاقی تعیین شده است.


نوشته شده توسط:سردبیر .. - 3575 مطلب
پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: 93
برچسب ها:
دیدگاه ها
یادداشت
گفتگو
گزارش
اخلاق پرستاری
جذب و استخدام
حوادث