چله انقلاب/از افزایش ۱۰ برابری نیروهای پرستاری تا اعطای پروانه صلاحیت حرفه‌ای

دسته: کافه پرستار , گفتگو
یک دیدگاه
جمعه - ۱۲ بهمن ۱۳۹۷
چله انقلاب/از افزایش ۱۰ برابری نیروهای پرستاری تا اعطای پروانه صلاحیت حرفه‌ای

معاون پرستاری وزیر بهداشت با اشاره به اینکه تعداد نیروهای پرستاری در مراکز دولتی سال ۵۷ حدود ۷ هزار نفر و اکنون به بیش از ۷۱ هزار نفر رسیده است،‌ گفت: یک هزار و ۹۴۰ استاد دانشگاه‌ در حوزه پرستاری فعال اند.

به گزارش پرستارنیوز، مریم حضرتی، معاون وزیر بهداشت در گفت‌وگو با فارس، در ارتباط با دستاوردهای انقلاب در حوزه پرستاری طی ۴۰ سال گذشته اظهارداشت: پس از پیروزی انقلاب اسلامی با تشکیل شورای عالی انقلاب فرهنگی، تحولات چشمگیری در عرصه‌های مختلف و از جمله پرستاری ایجاد شد و تاریخچه‌ نوین پرستاری با هدف افزایش دسترسی آحاد جامعه به مراقبت‌های پرستاری با کیفیت و مقرون به صرفه در ایران اسلامی آغاز شد.

وی افزود: از سال ۱۳۳۰ با فعالیت، اداره کل پرستاری و مامائی وزارت بهداری، چهار بخش بهداشت همگانی، آموزش پرستاری، خدمات بیمارستان‌ها، بهداشت روانی آغاز و پس از انقلاب اسلامی بخش مامایی از اداره کل پرستاری تفکیک شد.

معاون پرستاری وزیر بهداشت ادامه داد: در سال ۱۳۷۳ جایگاه مدیر کل اداره کل پرستاری در وزارت بهداشت تثبیت شد و سپس جایگاه پرستاری به مشاور وزیر و تا سال ۱۳۹۰ قائم مقام وزیر در امور پرستاری تغییر یافت و در سال ۱۳۹۲ در ساختار وزارت بهداشت با مصوبه دولت اداره کل پرستاری به معاونت پرستاری ارتقاء یافت و دو اداره کل با عناوین ارتقای سلامت و خدمات پرستاری و توانمند سازی و بهره وری نیروی انسانی، مشتمل بر چهار گروه تخصصی و ۱۸ پست کارشناسی ایجاد شد.

حضرتی گفت: در سال ۶۵ مدارس پرستاری با آموزشگاه‌های عالی مامایی و به دانشکده‌های پرستاری و مامائی تحت پوشش دانشگاه‌ها و دانشکده های علوم پزشکی کشور ارتقاء یافت و آموزش آکادمیک پرستاری در سه مقطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و PhD ایجاد شد.

وی بیان داشت: در سال ۷۳ برنامه کارشناسی رشته پرستاری در راستای آموزش جامعه‌نگر تدوین و در سال ۷۴ به تصویب شورای عالی برنامه‌ریزی وزارت فرهنگ و آموزش عالی رسید و سپس این برنامه تحت نظارت کامل وزارت‌خانه قرار گرفت.

معاون پرستاری وزیر بهداشت با اشاره به راه‌اندازی دوره دکترای پرستاری در کشور در سال ۷۳ گفت: تشکیل شورای عالی پرستاری در سال ۱۳۷۵ ، تصویب اجرای طرح انطباق خدمات بهداشتی، درمانی و آموزشی در حوزه پزشکی با موازین شرع مقدس و متناسب‌سازی هرم نیروی انسانی پرستاری به لحاظ جنسیت در سال ۱۳۷۷ از دیگر اقدامات صورت گرفته است.

حضرتی گفت: تشکیل دفاتر پرستاری در دانشگاه‌ها و ارتقاء جایگاه مدیر خدمات پرستاری بعنوان بالاترین مقام اجرایی خدمات پرستاری در سطح دانشگاه‌، تصویب و ابلاغ آیین ‌نامه تأسیس مراکز مشاوره و ارائه مراقبت های پرستاری در منزل، بازنگری و ابلاغ آیین نامه جدید و ساماندهی و گسترش و نظارت بر عملکرد این مراکز در سال ۹۵ و نیز تصویب طرح آزمایشی پوشش بیمه ای آن در شورایعالی بیمه در سال ۹۷ صورت گرفت.

وی با اشاره به آغاز صدور و اعطاء پروانه صلاحیت حرفه‌ای به پرستاران و گروه‌های وابسته واجد شرایط درسال ۹۵ گفت: برگزاری دوره‌های مدیریت پرستاری در حوادث و بلایا و برگزاری دوره‌های آموزشی اخلاق پرستاری، استانداردسازی خدمات پرستاری در کشور برای گروه‌های هدف در دانشگاه

معاون پرستاری وزیر بهداشت بیان داشت: ابلاغ بخشنامه موافقت با بازنشستگی پیش از موعد پرستاران با بیست سال سابقه کاری و استفاده از پنج سال بخشودگی در سال ۱۳۷۰،‌ تصویب و ابلاغ قانون تعرفه گذاری خدمات پرستاری در مجلس شورای اسلامی در سال ۱۳۸۶، توسعه‌ی شیوه‌های مناسب برای بهبود استخدام، نگهداشت و ارتقاء انگیزه‌ی شغلی پرستاران از دیگر برنامه‌های اجرا شده است.

حضرتی گفت: تصویب آیین نامه و برقراری فوق‌العاده سختی شرایط محیط و نوبت‌کاری کارکنان پرستاری در سال۶۶ ، اجرای قانون حفاظت در برابر اشعه و تخصیص پرداخت مبلغ ریالی حق اشعه به کارکنان پرستاری در معرض پرتو ها نیز از دیگر برنامه‌ها است.

حضرتی گفت: مبلغ ۶۴۰ میلیارد ریال جهت بهبود کیفیت و استاندارد سازی محل استراحت پرستاران در مراکز آموزشی درمانی و بیمارستان های کشور و پیگیری ایجاد پاویون های پرستاری در بیمارستان‌های مناطق محروم اختصاص یافت.

وی درباره فعالیت‌های پژوهشی پرستاری گفت:توسعه فعالیت های پژوهشی پرستاری در قالب رساله های PhD، توسعه کمی و کیفی کتب علمی و نشریات علمی پژوهشی پرستاری و تخصصی شدن نشریات پرستاری، عضویت رسمی ایران در شورای بین المللی پرستاران دنیا در آبان ۸۷،‌ تدوین و انتشار آیین نامه اخلاق پرستاری در جمهوری اسلامی ایران در سال ۱۳۹۰ و تشکیل سازمان نظام پرستاری ایران با تصویب قانون تشکیل سازمان نظام پرستاری در سال ۱۳۸۰ در شورای اسلامی نیز صورت گرفت.

معاون پرستاری وزیر بهداشت خاطرنشان کرد: تعداد نیروهای پرستاری در مراکز دولتی سال ۵۷ حدود ۷ هزار نفر و اکنون به بیش از ۷۱ هزار نفر،‌ تعداد مراکز دولتی آموزش پرستاری به ۱۰۲ مورد و تعداد اساتید دانشگاه‌های دولتی و ازاد به یک هزار و ۹۴۰ رسیده در حالی که سال ۵۷ اساتیدی در این حوزه نداشتیم.


نوشته شده توسط:سردبیر .. - 3620 مطلب
پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: 322
برچسب ها:
دیدگاه ها
بیژن عباس زاده گروسی دوشنبه ۲۹ بهمن ۱۳۹۷ - ۸:۲۱ ب٫ظ پاسخ به دیدگاه

اینجانب کارشناس پرستار از دانشگاه علوم پزشکی ایران چگونه پزشکان تاآخر عمر طبابت میکنندواصلا بازنشسته نمیشوندولی پرستار باحقوق پایین بعلت هزینه بالای زندگی بعد از بازنشستگی اجازه کارداده نمیشود باسن۵۰یا۶۰ دیگر خانه نشین شود باتجربه بالایی که در بهداشت ودرمان دارند

یادداشت
گفتگو
گزارش
اخلاق پرستاری
جذب و استخدام
حوادث