پرستاران در محاصره خانه ها

دسته: یادداشت
بدون دیدگاه
چهارشنبه - ۲۹ فروردین ۱۳۹۷
پرستاران در محاصره خانه ها

پرستارنیوز-در بحبوحه انتخابات دور چهارم نظام پرستاری برخی تحلیلگران صنفی و حرفه ای خطر ورود سیاست به عرصه های حرفه ای پرستاری را گوشزد کردند.

این اخطار به دلیل فعالیت های مجموعه ی سیاسی “خانه پرستار” در انتخابات نظام پرستاری اعلام شد، چرا که بیشتر تحرکات و تجمعات انتخاباتی این نهاد سیاسی رنگ و بوی تند سیاسی داشت. ولی در آن مقطع مسئولین این نها د نو پا که کمتر پرستاری آن را می شناخت و انتخابات و نحوه عملکرد مالی و سیاسی آن در هاله ای از ابهام بود به شدت سیاسی بودن این نهاد را رد کردند و حتی انتشار اساسنامه این نهاد که به صراحت سیاسی بودن آن را در اهداف اساسنامه متذکر شده است با انکار متولیان و حامیان آن رو برو شد.

ولی روند تحرکات آتی این نهاد با اخذ پیمان نامه حمایت از کاندیداهای نظام پرستاری توسط خانه پرستار که آنها را ملتزم می کرد تا در تمام مواضع خود از خط مشی خانه پرستار تبعیت کنند نشان از برنامه ای برای تحت الشعاع قرار دادن نظام پرستاری توسط خانه پرستار داشت.

این موضوع به کرات در تصمیمات شورای عالی این سازمان حرفه ای خود نمائی کرد و به طور واضح اعضائی که به واسطه این پیمان نامه تعهدی را داده بودند از ترس بازخواست شدن از طریق خانه پرستار، بر خلاف رأی و نظر کارشناسی خود رأی دادند که نمونه آن بحث استیضاح رئیس کل و جانشینی فرد دیگری بود که البته هیچ گاه رسانه ای نشد.

طی مدت سه سالی که از آغاز این دوره فعالیت نظام پرستاری می گذرد نیز خانه پرستار با استفاده از حق عضویت اعضای نظام پرستاری و کارمندان سازمان صنفی شان به خصوص در حوزه روابط عمومی مشغول توسعه تشکیلات خود در کشور و تشکیل شعب استانی و انتشار اخبار بوده است تا جایی که در سال انتهائی فعالیت دوره چهارم ،کانال اطلاع رسانی این سازمان و برخی هیات مدیره ها در کشور در فضای مجازی و مدیر روابط عمومی آن در اختیار تبلیغات خانه پرستار و جلب عضویت در آن شده است.

متاسفانه عملکرد نظام پرستاری دوره چهارم تا این مقطع که در حقیقت سال پایانی فعالیت سازمانی آن است و اکثر برگزیدگان آن با شعارهای عوام فریبانه ی اجرای شش ماهه قانون تعرفه گذاری و توقف کمک پرستاری یکساله و… وارد صحنه شدند بسیار ضعیف بوده و حتی قدمی در راه بهبود وضعیت مادی و معنوی پرستاری برداشته نشده است و حتی نتوانسته با مراجع قدرت در کشور مانند مجلس و دولت و وزارت بهداشت روابط کاری که منجر به بهبود شرایط کاری پرستاران شود برقرار نماید. این در حالی است عملکرد سیاسی خانه پرستار در همراهی با وزارت رفاه و سازمان تامین اجتماعی در موضوعاتی مانند تجمیع بیمه ها و استیضاح وزیر رفاه که هیچ ارتباطی با منافع پرستاران نداشت سازمان صنفی نظام پرستاری را در مقابل کمیسیون بهداشت و وزارت بهداشت قرار داد و قدرت چانه زنی این سازمان را برای پیگیری موضوعات پرستاری به شدت کاهش داد.

در اخبار این چند روزه هم حضور مسئولین خانه روانشناسان و حرف یاورانه در همایش های صنفی پرستاری و عقد تفاهم نامه همکاری را مشاهده می کنیم.

جدای از تعریف پرستاری به عنوان یکی از حرفه های یاورانه در اساسنامه این نهاد که معارض با نقش مستقل حرفه پرستاری است که روانپرستاری یکی از تخصص های آن محسوب می شود جای این سوال باقی است که سازمان نظام پرستاری چرا به جای همکاری با سازمان نظام روانشناسی به عنوان متولی اصلی امور روانشناسی و سازمان هم طراز خود همکاری نمی کند و به دنبال علم کردن نهادی ناشناخته به عنوان خانه روانشناسان است ؟

آیا قرار است خانه ها این سازمان را احاطه کنند ؟


نوشته شده توسط:سردبیر .. - 3521 مطلب
پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: 235
برچسب ها:
دیدگاه ها
یادداشت
گفتگو
گزارش
اخلاق پرستاری
جذب و استخدام
حوادث