پرستاران تخصصی تربیت می شوند

دسته: آموزش و آزمون
بدون دیدگاه
جمعه - ۲۷ مهر ۱۳۹۷
پرستاران تخصصی تربیت می شوند

معاون پرستاری وزارت بهداشت گفت: پرستاران تخصصی در حوزه های مختلف مانند پرستار سوختگی یا پرستار ICU با گذراندن دورهای خاص تربیت می شوند و با این کار کیفیت خدمات پرستاری افزایش می یابد.

به گزارش پرستارنیوز، مریم حضرتی در گفت‌وگو با ایرنا درباره طرح تربیت پرستاران تخصصی افزود: طرح تربیت پرستار تخصصی به مرکز گسترش و توسعه پرستاری دانشگاه علوم پزشکی اصفهان سپرده و یک سال روی این طرح کار دقیق و علمی انجام شد. نتایج مطالعات میدانی و مروری به ما اعلام شده و جلسات متعددی نیز در این رابطه تشکیل شد که به زودی نتایج نهایی در این رابطه را اعلام می‌کنیم.

وی درباره این طرح توضیح داد: طرح پرستاری تخصصی به پرستارانی مربوط می‌شود که کارشناس هستند و دوره‌های خاص یک بخش را می‌گذراند. به طور مثال پرستار بخش سوختگی یا ICU در این طرح تربیت می‌شوند.

حضرتی بیان کرد: کارشناسان ارشد پرستاری نیز با گذراندن دوره‌های خاصی می‌توانند به عنوان پرستار متخصص در کلینیک‌های پرستاری یا مراکز جامع مراقبت‌های پرستاری خدمت ارائه کنند.

معاون وزیر بهداشت درباره سودمندی این طرح گفت: هرچه پرستار توانمندتر و تخصصی‌تر شود، کیفیت ارائه خدمات پرستاری بالاتر می‌رود، زیرا پرستاری پا به پای علوم دیگر پزشکی پیش می‌رود. پرستار تخصصی می‌تواند در بخش‌های تخصصی کار کند و برای این کار باید دوره‌هایی را بگذراند.

پرستاران تخصصی یا پرستاران پراکتیشنر، پرستارانی هستند که در یک حوزه خاص مانند مراقبت از بیماران دیالیز، سوختگی، بیماران روانپزشکی، اطفال، پرستاری سالمندی، پرستاری در حوزه توانبخشی، پرستاری در مدارس، پرستاری جراحی، پرستاری در سرطان یا پرستاری در بلایا و… متخصص می شوند و می توانند خدمات تخصصی به نیازمندان این حوزه ها ارائه کنند. اجرای این طرح از حدود یک دهه پیش مطرح بوده ولی هنوز به طور کامل اجرا نشده است.


نوشته شده توسط:سردبیر .. - 3575 مطلب
پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: 154
برچسب ها:
دیدگاه ها
یادداشت
گفتگو
گزارش
اخلاق پرستاری
جذب و استخدام
حوادث