نامه سرگشاده مجمع نمایندگان ادوار نظام پرستاری خطاب به وزیر بهداشت

دسته: صنفی حرفه ای , کافه پرستار
بدون دیدگاه
شنبه - ۲۱ اردیبهشت ۱۳۹۸
نامه سرگشاده مجمع نمایندگان ادوار نظام پرستاری خطاب به وزیر بهداشت

نامه سرگشاده مجمع ادوار نمایندگان نظام پرستاری متشکل از تعداد كثيري از اعضاي شورايعالي وهيأت مديره هاي نظام پرستاري سنوات گذشته در مورد وضعيت اين روزهاي مراقبت هاي پرستاري به وزیر بهداشت منتشر شد.

به گزارش پرستارنیوز متن این نامه به شرح زیر منتشر شده است؛

باسمه تعالی
جناب آقای دکتر نمکی مقام محترم وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی

سلام علیکم

احتراما به استحضار می رساند؛ صدور نامه های شماره ۸۰/۱۰۴/د مورخه ۸/۲/۹۸ و ۷۳/۱۰۴/د مورخه ۲/۲/۹۸ مشاور عالی محترم آن وزارت جناب آقای دکتر اکبری خطاب به معاونت محترم توسعه وزارت متبوع ؛ در رابطه باادغام معاونت مراقبت های پرستاری و از بین بردن هویت اصیل پرستاری از آن در پوشش استفاده از عنوان فریبنده و زیبای “ارتقاء” معاونت پرستاری!! به معاونت “مراقبت و خدمات جامع سلامت” در شرایطی که کشورمان به ویژه اقشار گسترده و خدوم آن نیاز به آرامش فکری و خدمتی دارند، تاثر، تاسف عمیق و نگرانی های زیادی را در جامعه بزرگ پرستاری کشور ایجاد کرده است. بنابر این ما اعضای مجمع نمایندگان ادوار نظام پرستاری به عنوان خادمین مردم و پرستاران که سال های زیادی از عمرمان را صرف ساماندهی و شکل گیری نهادهای هویتی مراقبت های پرستاری نموده ایم، بر خود وظیفه دانسته نکاتی را معروض داریم:

جناب وزیر! خدای رمضان؛ این ماه إخلاص؛ صداقت و پاکی، شاهد است که ما با نگاشتن این نامه هیچ نیتی جز حفاظت از تمامیت امر مراقبت از سلامت و بیماری مردم نداریم ای کاش این اتفاق ناگوار در این روزها نمی افتاد تا به بهانه در آستانه انتخابات بودن منتقدین دلسوز را خلع سلاح نمی کرد اما به هرحال به این بهانه هم نمی توان آن قدر صبرکرد که شاهد بر باد رفتن امید پرستاران و ثمره سال ها تلاش سخت و طاقت فرسای جمع کثیری از خادمان نظام سلامت و جامعه بزرگ پرستاری کشور بود.

حضرت عالی خود شاهد هستید که قدم اول و عملی در همین ایام، ابتدا و بسیار مصرانه، توسط مشاور عالی محترم جناب دکتر اکبری برداشته شده و این نامه ما، در پاسخ به آن مکتوبات و جلسات پیدا و پنهان ایشان دراین زمینه خاص می باشد.

اگر چه از مدت ها قبل که این خبر را شنیدیم در سکوت کامل و از طرق مختلف و از طریق واسطه هایی نظراتی کارشناسی و علمی در مخالفت صریح با این مسئله به مشاور محترم عالی منتقل کردیم اما گویا عزم ایشان مبنی بر تغییر ساختار و بر هم زدن چارت معاونت و هویت پرستاری آن معاونت راسخ تر از این حرف ها بود. بنابراین ما اعضای مجمع ادوار به عنوان کارشناسان محوری این موضوع، عرض می کنیم که در سراسر دنیا و با قرن ها سابقه، علم مراقبت و پرستاری وجود دارد و صاحبان بلامنازع علم مراقبت فقط پرستاران هستند و بس. بنابر این وجود معاونتی در وزارت متولی سلامت آحاد مردم ایران اسلامی؛ با هویت مراقبت های پرستاری در چارچوب وظایف ذاتی پرستاران عزیز آن هم با توانمندی های علمی، حرفه ای، کمی و کیفی پرستاری ایران اسلامی که در منطقه و در سطح بین المللی حرف های زیادی برای گفتن دارند؛ حداقل انتظار و حق مسلم جامعه بالغ بردویست هزار نفری ماست.

جناب وزیر ! اگر به هر دلیلی در کشور ما موانعی بر سر راه علم و عمل پرستاران عزیزمان وجود دارد، باید با هدف افزایش انگیزه پرستاران و کیفیت خدمات آنها، آن موانع را برطرف کرد، نه آنکه براساس محتوای دو نامه مذکور(پیوست) با راه کارهای غیر معمول و نشدنی گره ها و مشکلات را بیشتر کرد.

گر چه امید داریم و درایت حضرتعالی بیش از آن است که در این شرایط اجازه دهید ذهن، احساسات و افکار پاک جامعه بزرگ پرستاری از مسیر خدمت رسانی خالصانه خود منحرف و درگیر حاشیه های ناخواسته با آینده ای مبهم و نامعلوم شود، ما اطمینان داریم که حتما به ما حق خواهید داد، که تا همین جای کار همانند مادری نگران چند تکه شدن فرزند جوان و رشیدش باشد. البته امید بود مسیولین نهادهایی چون نظام پرستاری و معاونت پرستاری، در این مدت واکنش مناسبی نشان دهند که تکلیف از دوش امثال ما برداشته شود. لیکن هر چه صبر کردیم انجام نشد که امیدواریم در آینده نه چندان دور محقق شود و با ایفای نقش به موقع؛ اجازه ندهند برخی سایت ها و… هر روز اخبار ناگوار و نا امید کننده ای را در رابطه با این دو نهاد به جامعه مخابره کنند.

از سوی دیگر با درایت و تدابیر امیدوار کننده ای که در شما سراغ داریم انشاالله با قاطعیت جلوی وقوع یک فاجعه “علمی حرفه ای و صنفی” را خواهید گرفت و نخواهید گذاشت پرستاران عزیز در بالین و دانشکده ها به پهنا و وسعت ایران اسلامی، خود تصمیم بگیرنند که چه کنند.

از خداوند متعال مزید توفیقات جنابعالی را آرزومندیم که با دستور قاطع این موضوع و تبعات آن را متوقف فرمایید.
ان شاالله…

اعضای مجمع نمایندگان ادوار نظام پرستاری دوره اول تا چهارم
(اعضا شورای عالی، روسا و اعضا هیات مدیره های سراسر کشور)

 


نوشته شده توسط:سردبیر .. - 3620 مطلب
پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: 185
برچسب ها:
دیدگاه ها
یادداشت
گفتگو
گزارش
اخلاق پرستاری
جذب و استخدام
حوادث