قتل روزنامه نگار یا زوال اخلاق پزشکی

دسته: کافه پرستار , یادداشت
بدون دیدگاه
جمعه - ۹ آذر ۱۳۹۷
قتل روزنامه نگار یا زوال اخلاق پزشکی

این روزها قتل روزنامه نگار سعودی "جمال خاشقچی" یکی از مباحث روز دنیای سیاست و رسانه است. اما...

پرستارنیوز-این روزها قتل روزنامه نگار سعودی جمال خاشقچی” یکی از مباحث روز دنیای سیاست و رسانه است. قتلی که هر کس از دیدگاه خود به آن می نگرد حتی طنزنویسان نیز آن را سوژه طنزهای هر چند تلخ خود کرده اند. ولی آنچه کمتر به آن توجه شده و شاید بتوان گفت در هیاهوی سیاست و دعوای رسانه ای گم شده است موضوع زیر پا گذاردن اخلاق پزشکی است.

یکی از اعضای موثر تیم قتل جمال خاشقچی فردی است به نام صلاح الطبیقی، که رسانه ها عناوین دکتر، سرهنگ ارتش، متخصص اتوپسی را به او نسبت داده اند. از وی که دارای تحصیلات در رشته کالبد شکافی و پزشکی قانونی از انگستان و استرالیا است به عنوان استاد شواهد جنائی در دانشگاه علوم امنیت ریاض و کارشناس کالبد شکافی بخش امنیت وزارت کشور عربستان و مسئول شورای علمی پزشکی قانونی عربستان نام برده می شود. به هر حال او به سبب تحصیلات و کار در زمره متخصصین علوم پزشکی محسوب می شود. نقش صلاح الطبیقی در قتل خاشقچی را خارج کردن خون از درون رگ ها و مثله کردن جسد در حالی که موسیقی گوش می کرده می دانند. فعالیتی به شدت شنیع و به دور از اخلاق پزشکی و حتی اخلاق انسانی.

به سبب حساسیت جامعه بر روی رعایت اخلاق در گروه پزشکی تا به حال برخی انجمن ها و نهادهای مرتبط با پزشکی نسبت به این موضوع واکنش نشان داده اند. از جمله کالج امنیتی شاه فهد که الطبیقی جزو هیات بورد آن بوده است نام او را از روی وب سایت خود پاک نموده است. دانشکده پزشکی قانونی کالج سلطنتی پزشکان انگلیس نیز در بیانیه ای ضمن محکوم کردن هرگونه قتل، خشونت و انسان کشی توسط کادر پزشکی اعلام کرد از سال ۲۰۱۰ عضویت وی در کالج لغو شده است. همچنین مدیر اجرائی موسسه پزشکان حقوق بشر و سخنگوی انجمن جهانی پزشکی هم ضمن محکومیت هرگونه خشونت توسط متخصصین پزشکی خواستار لغو مجوز کار الطبیقی توسط دولت عربستان شده اند.

با توجه به مطالب فوق و مهم تر از آن یدک کشیدن نام مسلمان توسط این فرد، به نظر می رسد نهادها و انجمن های علوم پزشکی ایران نیز باید ضمن محکوم کردن این فرد و مبرا کردن آن از جامعه اسلامی، تعالیم دین مبین اسلام در حفظ حرمت انسانها و حتی مرده را به جهانیان اعلام نمایند.

احمد نجاتیان

کارشناس پرستاری و کارشناس ارشد آموزش سلامت


نوشته شده توسط:سردبیر .. - 3608 مطلب
پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: 151
برچسب ها:
دیدگاه ها
یادداشت
گفتگو
گزارش
اخلاق پرستاری
جذب و استخدام
حوادث