فلیپین کارکردن پرستاران خود در قطر را به حال تعلیق درآورد

دسته: بین الملل
بدون دیدگاه
سه شنبه - ۱۶ خرداد ۱۳۹۶
فلیپین کارکردن پرستاران خود در قطر را به حال تعلیق درآورد

دولت فیلیپین پس از قطع روابط دیپلماتیک عربستان و چند کشور همپیمانش با قطر روز سه شنبه دستور داد بکارگیری و فعالیت کارگران فیلیپینی در قطر متوقف شود.

به گزارش پرستارنیوز، وزارت کار و استخدام فیلیپین روز سه شنبه دستور داد بکارگیری و فعالیت کارگران فیلیپینی برای قطر به حالت تعلیق درآید و تاکید کرد که این امر می تواند با توجه به شرایط این کشور خاورمیانه مورد ارزیابی قرار گیرد.

براساس گزارش خبرگزاری رسمی فیلیپین (پنا)، ‘دل سیلوستره بلو’ وزیر کار و استخدام فیلیپین امروز گفت که برای تعلیق استقرار کارگران در قطر دستور صادر شده است، این برای ارزیابی وضعیت انجام شد، چون بسیاری از شایعات در اطراف موضوع وجود دارد.

وی گفت که با توجه به اینکه قطر نمی تواند مواد غذایی خود را تولید کند پیش بینی مشکلاتی در این کشور شده است، اگر چنین چیزی اتفاق بیافتد و برای مواد غذایی شورش اتفاق بیافتد، نخستین قربانیان به یقین کارگران فیلیپینی خواهند بود.

این وزیر فیلیپینی با رد شایعات شورش در قطر براثر کمبود مواد غذایی، گفت پردازش همه کارگران فیلیپینی حتی کسانی که برنامه ریزی سفر آنها به قطر انجام شده بود، متوقف شده است .

براساس آمار این مقام فیلیپینی ۱۴۱ هزار کارگر این کشور سال گذشته در قطر فعال بودند. این نیروهای ماهر و نیمه ماهر به عنوان تکنسین، مهندس، پرستار و کارگر در این کشور عربی حوزه خلیج فارس کار می کنند.

دولت فیلیپین صبح سه شنبه به دلیل حضور حدود یک میلیون کارگر این کشور در کشورهای عربی حوزه خلیج فارس از قطع روابط دیپلماتیک چند کشور عربی با قطر ابراز نگرانی کرد چون احتمال می دهد این اختلافات ممکن است بر کارگران این کشور در خارج تاثیر بگذارد.

‘ارنستو آبلا’ سخنگوی ریاست جمهوری فیلیپین نیز در نشستی خبری گفت که سازمان های دولتی به دنبال ارائه کمک و حمایت از کارگران فیلیپینی در خارج هستند که ممکن است تحت تاثیر این مناسبات قرار گیرند.

‘رودریگو دوترته’ رئیس جمهوری فیلیپین فروردین ماه امسال در نخستین سفر خود به منطقه خاورمیانه و حوزه خلیج فارس از عربستان سعودی، بحرین و قطر دیدن کرد و کارگران این کشور از مهمترین محورهای مذاکراتش با مقامات این کشورها بود.

سناتور ‘نانسی بینای’ یک سناتور فیلیپینی نیز روز سه شنبه در میان نگرانی از وضعیت کارگران فیلیپینی در کشورهای عربی حوزه خلیج فارس، از سازمان های دولتی خواست به کارگران فیلیپینی خارجی در قطر و کشورهای همسایه در میان بحران جاری دیپلماتیک در خاورمیانه کمک کنند.

وی در بیانیه ای اعلام کرد با تنش های جاری درخاورمیانه از گروه مرتبط با کارگران در خارج از کشور می خواهم برای هر احتمالی آماده باشند.

عربستان روز دوشنبه (۱۵ خرداد ۹۶) به همراه امارات، بحرین، مصر، دولت شرق لیبی، جزایر مالدیو و رئیس جمهوری فراری و مستعفی یمن با ادعای حمایت قطر از تروریسم و افراط گرایی و دخالت در امور داخلی دیگر کشورها، روابط سیاسی و دیپلماتیک خود را با دوحه قطع کرد.

در پی این اقدام، قطر با ابراز تاسف از تصمیم عربستان، امارات، مصر و بحرین در قطع روابط با این کشور، آن را غیرقابل توجیه دانست و گفت که ادعاهایی که موجب اتخاذ این تصمیم شده، نادرست است.

عربستان، امارات و بحرین همچنین تمامی مرزهای زمینی، دریایی و هوایی خود را با قطر بستند.

روابط ریاض، ابوظبی با دوحه در روزهای اخیر به دلیل انتشار اخباری منتسب به «تمیم بن حمد آل ثانی» امیر قطر دچار تنش و اختلافات شدید شد که سرانجام روز دوشنبه به قطع روابط دیپلماتیک میان آنها منجر شد.


نوشته شده توسط:سردبیر .. - 3345 مطلب
پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: 683
برچسب ها:
دیدگاه ها
یادداشت
گفتگو
گزارش
اخلاق پرستاری
جذب و استخدام
حوادث