ضرورت و لزوم پژوهش در پرستاری / پژوهش در پرستاری کاربردی است

دسته: علمی، پژوهشی
بدون دیدگاه
یکشنبه - ۲۵ آذر ۱۳۹۷
ضرورت و لزوم پژوهش در پرستاری / پژوهش در پرستاری کاربردی است

رئیس دانشگاه علوم پزشکی کرمان گفت: پژوهش در پرستاری یک ضرورت و نیازی برای بقای حرفه ای در پرستاری و وابسته به اقدامات پژوهشی است .

دکتر عباس عباس زاده در گفت و گو با خبرنگار پایگاه خبری و تحلیلی پرستار نیوز ضمن گرامیداشت هفته پژوهش گفت:در علوم سلامت پژوهش نقش کاربردی دارد و به معنی یافتن منطقی راه حل مشکلات سلامت مردم که در حوزه پرستاری با اقدام پرستاران قابل حل است .

وی با بیان این که آن دسته از مشکلاتی که با اقدام پرستاران قابل حل شدن باشد و بتوان منطقی ترین راهکار را پیدا کرد به عنوان پژوهش در نظر گرفته می شود، افزود: زمانی که پژوهش را در همه رشته های دانشگاهی در نظر می گیریم، پرستاری نیز در زمره این دسته قرار می گیرد و می بایست از ظرفیت معاونت تحقیقات فناوری وزارت بهداشت و ریاست جمهوری استفاده کرد تا به حل مشکلات حوزه پرستاری دست یابیم .

رئیس دانشگاه علوم پزشکی بم با تاکید بر این که اعضای هیات علمی برای اینکه سالانه از لحاظ سطح دانش و جایگاه ارتقا پیدا کند نیازمند این هستند که فعالیت‌های پژوهشی داشته باشند و دانشجویان در تحصیلات تکمیلی نیز موظف انجام پژوهش هستند، تصریح کرد: بنابراین این عوامل می توانند به توسعه ی پرستاری کمک شایانی نمایند و همچنین پرستاران بالینی که با مشکلات مردم و بیماران در ارتباط هستند می‌توانند بر روی این موضوعات فعالیت داشته باشند و به عنوان موضوعات علمی پژوهشی آنها را مد نظر قراردهند.

وی با اشاره به این که اگر بخواهیم پرستاری به نتایج مطلوبی دست یابد می بایست به چند نکته در پژوهش توجه ویژه ای داشت، تاکید کرد: در وهله نخست می‌بایست برای یک پژوهش خوب تیمی تشکیل شود زیرا پژوهش یک فرایند فردی نیست بنابراین با حضور افراد با تجارب مختلف می‌توان به نتایج بهتری دست یافت و همچنین از طریق پژوهش بین رشته ای می توان به حل مشکلات بیشتری دست یافت و راهکارهای بهتری را ارائه داد .

عباس زاده ادامه داد: همچنین برای گام دوم جهت انجام یک پژوهش می بایست روش انجام پژوهش را به خوبی بشناسیم تا به نتایج بهتری دست یابیم . راه مناسب برای رسیدن به نتایج بهتر در پژوهش پرستاری ، استفاده از تشخیصات پرستاری است زیرا تشخیصات پرستاری مشکلات بیماران هستند و اگر بتوانیم از این موضوعات برای پژوهش استفاده کنیم می توانیم به نتایج خوبی دست یابیم بنابراین پژوهش کاربردی خواهیم داشت.

وی خاطر نشان کرد: اگر مسئولین به موضوع پژوهش و توسعه و استفاده از شواهد پژوهشی توجه نمایند بنابراین ارتقا پرستاری را در آینده خواهیم داشت اما اگر از این موضوع مهم غفلت شود ، علم روز رشته های دیگر رشد پیدا خواهند کرد و علم پرستاری کاسته خواهد شد و دچار عقب ماندگی در حرفه پرستاری خواهیم شد.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی بم یادآور شد: پژوهش در پرستاری یک ضرورت و نیازی برای بقای حرفه ای در پرستاری و وابسته به اقدامات پژوهشی است .

وی با بیان این که هر کشور و جامعه ای در سایه پژوهش و توجه به فناوری و نوآوری رشد می کند، اظهار داشت: تحقیقات برای تبدیل شدن به مقاله و تولید علم بسیار مفید است و مقدمه ای برای مطالب پژوهشی خواهد بود و با چاپ آنها در مجلات می توان در دسترس عموم قرار گیردو این به عنوان قدم اول محسوب می شود و در قدم دوم و مهمتر این که این دستاوردهای پژوهشی را به نوعی روش و راهنمای بالینی تبدیل نماییم و بتوانیم ابزاری را تولید کنیم که مراقبت های پرستاری را بتوانیم بهتر کنیم.


نوشته شده توسط:سردبیر .. - 3608 مطلب
پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: 192
برچسب ها:
دیدگاه ها
یادداشت
گفتگو
گزارش
اخلاق پرستاری
جذب و استخدام
حوادث