سازمان نظام پرستاری در حال درجا زدن است/تسخیر سازمان صنفی پرستاران توسط یک نهاد سیاسی

دسته: پرونده یک / چهارم
بدون دیدگاه
چهارشنبه - ۲۶ خرداد ۱۳۹۵
سازمان نظام پرستاری در حال درجا زدن است/تسخیر سازمان صنفی پرستاران توسط یک نهاد سیاسی

رئیس هیئت مدیره نظام پرستاری نجف آباد گفت: سازمان نظام پرستاری در دوره جدید به وسیله خانه پرستار که یک نهاد سیاسی است، تسخیر شده است و به جای پیگیری عاقلانه مطالبات و دستاوردهای جامعه پرستاری در حال درجازدن و نزول جایگاه سازمانی است.

محمدرضا بی ریایی در گفت و گو با خبرنگار پرستار نیوز با اشاره به گذشت ۱۲ سال از عمر سازمان نظام پرستاری افزود: در این مدت، ۳ دوره چهارساله با فراز و نشیب های بسیار را در سازمان نظام پرستاری با دولت ها، مجالس و وزرای مختلف سپری کردیم و به هر حال لازم بود از همان ابتدای تأسیس، موضع خودمان را روشن کنیم که می خواهیم در مسیر فعالیت، شمشیر بکشیم و برای احقاق حقوق خودمان جنگ را شروع کنیم یا اینکه تعامل کنیم و از طریق گفت و گو و عقلایی برای رسیدن به اهداف پیش برویم.

وی افزود: خرد جمعی به این نتیجه رسید که باید تعامل کرد و با گفت و گو و صحبت، مطالبات پرستاری را از دولتمردان و نمایندگان مجلس طلب کرد. لذا آمدیم مطالبات را دسته بندی کردیم و به دهها و گاهی صدها مطالبه رسیدیم سپس مطالبات مأخوذه را اولویت بندی و بر اساس آنها برنامه ریزی کردیم و جلو رفتیم و انصافا نیز نتایج و دستاوردهای مثبتی از جمله تصویب قانون ارتقاء بهره وری در مجلس و تصویب طرح های مثبت و موثر در حوزه پرستاری را در این مسیر کسب کردیم.

رئیس هیئت مدیره نظام پرستاری نجف آباد ادامه داد: اگر برگردیم به مسیری که از ۱۲ سال پیش طی کردیم ،یک روند صعودی را می توان مشاهده کرد اما متاسفانه سال گذشته که انتخابات نظام پرستاری برای چهارمین دوره برگزار شد، یک نهاد سیاسی وارد گود شد.

وی افزود: البته ما مخالف کار سیاسی در پرستاری نیستیم اما معتقدیم احزاب سیاسی باید جدای از سازمان صنفی باشند. به عنوان مثال انجمن اسلامی پزشکان یا انجمن اسلامی مهندسین نیز دارای تشکلات و خانه های مختلف هستند اما وقتی سازمان نظام پزشکی یا مهندسی تشکیل می شود دیگر آن افراد با نگرش های سیاسی این سازمانهای صنفی را تسخیر نمی کنند و سازمان صنفی را به خانه خود بدل نمی کنند و بی شک سازمان نظام پرستاری به عنوان سازمان صنفی پرستاران نیز نباید از این قاعده مستثنی باشد.

بی ریایی تصریح کرد: اکنون در مورد سازمان نظام پرستاری نیز فرض را بر خیراندیشی دوستان می گذاریم و مثبت می اندیشیم و می گوییم این افراد آمده اند کار خیر انجام دهند اما عرف، عقل و خرد جمعی این را نمی پسندد که یک حزب سیاسی بیاید سازمانی را تسخیر کند. آنها می توانستند در خانه پرستار بهتر عمل کنند و موجب از بین رفتن پویایی سازمان نظام پرستاری نشوند.

وی افزود: به نظر می رسد در حال حاضر سازمان نظام پرستاری در حال درجا زدن است و اگر این در جا زدن همچنان تداوم پیدا کند به جای صعود به سمت نزول جایگاه سازمان پیش خواهیم رفت.

رئیس هیئت مدیره نظام پرستاری نجف آباد با اشاره به نشست اخیر هیئت مدیره های نظام پرستاری با وزیر بهداشت گفت: در این جلسه وزیر بهداشت صراحتاً اعلام کردند، به هیچ کسی که بخواهد بر خلاف سیستم بهداشت و درمان و سلامت مردم عمل کند، باج نمی دهد و اعلام داشتند که انتظار داشتند در مسیر اجرای طرح تحول سلامت و حتی طرح های مربوط به حوزه پرستاری، سازمان نظام پرستاری، بازوی یاری رسان وزارت بهداشت باشد.

وی ادامه داد: به هر حال طرح تحول سلامت اشکالاتی دارد ولی فقط دیکته نا نوشته است که خطا ندارد و بی شک می توان با تعامل و گفت و گو و ارائه راهکارهای علمی و کارشناسی در جهت حل مسائل برآمد و کمک دهنده وزارت بهداشت بود.

بی ریایی افزود: با روشی که هم اکنون از سوی مسئولان سازمان نظام پرستاری اتخاذ شده است، نه تنها نمی توان در فضای تعامل و یاری رسانی به وزارت بهداشت برآمد بلکه موجب شده اند که وزارت بهداشت در برابر سازمان نظر منفی داشته باشد و این مسئله نه تنها به سود جامعه پرستاری نیست بلکه از آن بدتر به سلامت جامعه و مردم آسیب می زند و این در حالی است که آنچه بیش از هر چیز باید در اولویت همگان باشد سلامت جامعه و مردم است.

رئیس هیئت مدیره نظام پرستاری نجف آباد با تأکید بر لزوم بازنگری در روش و شیوه کنونی این سازمان برای پیگیری مطالبات پرستاری گفت: باید پیش از اینکه فرصت را از دست بدهیم حرکت در سازمان نظام پرستاری را از حالت رکود درآورده، با انتخاب استراتژی مناسب و منطقی حرکت رو به جلو را برای این سازمان رقم بزنیم زیرا در غیر این صورت بی شک شاهد عقبگرد در حوزه پرستاری خواهیم بود.


نوشته شده توسط:سردبیر .. - 3612 مطلب
پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: 230
برچسب ها:
دیدگاه ها
یادداشت
گفتگو
گزارش
اخلاق پرستاری
جذب و استخدام
حوادث