راه اندازی دوره مهارتی تربیت پرستاران بخش دیالیز

دسته: آموزش و آزمون
بدون دیدگاه
سه شنبه - ۱۷ اردیبهشت ۱۳۹۸
راه اندازی دوره مهارتی تربیت پرستاران بخش دیالیز

رئیس مرکز پیوند و درمان بیماری های وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: برای ارتقای کیفیت خدمات دیالیز به بیماران دیالیزی، پرستاران دوره دیده و حرفه ای بخش دیالیز تربیت می شوند.

به گزارش پرستارنیوز، مهدی شادنوش  در گفت و گو با ایرنا درباره دوره مهارتی تربیت پرستاران بخش دیالیز، افزود: یکی از برنامه های مرکز مدیریت پیوند و درمان بیماری های وزارت بهداشت این است که برای ارتقای کیفیت خدمات، همه بخش ها به صورت کاملا تخصصی اداره شود و افراد دوره دیده خدمات دیالیز را ارایه کنند. به همین دلیل از سال گذشته برنامه آموزشی مخصوصی برای پرستاران بخش های دیالیز تدوین شد.

وی ادامه داد: این برنامه در مرکز آموزش مهارت های حرفه ای معاونت آموزشی وزارت بهداشت تصویب شد و از دانشگاه های علوم پزشکی سراسر کشور خواستیم که در مرحله اول به صورت اختیاری و داوطلبانه از پرستاران بخواند در این دوره های آموزشی شرکت کنند. پس از گذشت مدتی که بتوانیم در دانشگاه های علوم پزشکی مختلف، پرستاران آموزش دیده بخش دیالیز داشته باشیم، این طرح اجباری می شود و همه پرستاران شاغل در بخش های دیالیز باید گواهی نامه گذراندن این دوره آموزشی را داشته باشند.

رئیس مرکز پیوند و درمان بیماری های وزارت بهداشت گفت: این طرح از کار کردن دوره ای پرستاران در بخش های دیالیز جلوگیری می کند و به این ترتیب پرستاران دوره دیده حرفه ای برای بخش های دیالیز بیمارستان ها تربیت می شوند. زیرا حوزه پرستاری یکی از مهمترین ارکان بخش های دیالیز محسوب می شود.

شادنوش گفت: در حال حاضر حدود ۵۶۵ بخش دیالیز در سراسر کشور وجود دارد و این طرح برای دعوت از پرستاران به همه دانشگاه های علوم پزشکی کشور ابلاغ شده است. البته این طرح امتیاز آموزش ضمن خدمت نیز برای پرستاران به همراه خواهد داشت.
وی درباره نقش معاونت پرستاری و سازمان نظام پرستاری برای تدوین این طرح گفت: برای تدوین این دوره آموزشی با معاونت پرستاری وزارت بهداشت نیز همکاری و هماهنگی انجام شده است. همچنین از کمک های سازمان نظام پرستاری و بخش هایی که در این کار می توانند نظر بدهند استفاده می کنیم.

« شادنوش در اجلاس معاونان درمان دانشگاه های علوم پزشکی سراسر کشور درباره افزایش تعداد بیماران دیالیزی در کشور گفته بود: هرساله به صورت ناخالص ۷ هزار نفر به بیماران دیالیزی اضافه می شود، بنابراین باید به دنبال راه های جایگزین مانند دیالیز صفاقی و پیوند بود. میانگین نسبت بیمار دیالیز به تخت دیالیز در کل کشور ۴.۶ درصد است و بیمارستان های اسدآباد، سمنان و خمین، بهترین نسبت را در این شاخص در کل کشور دارند، اما شاخص هدف برای سال جاری ۴.۴ بیمار به ازای هر تخت دیالیز است که برای رسیدن به شاخص مذکور، نیاز به ایجاد ۶۴۶ تخت جدید است.

پانزدهم بهمن ۹۷ بود که شادنوش درباره هزینه های دیالیز در کشور گفته بود: هزینه دیالیز در طول یک دوره ۵ ساله حدود ۳۵۰ میلیون تومان برای خزانه کشور تمام می شود، اما پیوند کلیه حدود ۵۰ میلیون تومان هزینه دارد و در حال حاضر ۸ هزار و ۶۰۰ نفر در کشور در لیست انتظار پیوند کلیه قرار دارند.»


نوشته شده توسط:سردبیر .. - 3620 مطلب
پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: 212
برچسب ها:
دیدگاه ها
یادداشت
گفتگو
گزارش
اخلاق پرستاری
جذب و استخدام
حوادث