رئیس دانشگاه علوم پزشکی اهواز: خدمات پرستاری باید تعرفه گذاری شود

دسته: روز پرستار
بدون دیدگاه
یکشنبه - ۱۷ بهمن ۱۳۹۵
رئیس دانشگاه علوم پزشکی اهواز: خدمات پرستاری باید تعرفه گذاری شود

رئیس دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز گفت: بزرگترین گام در بهبود وضعیت رفاهی و بزرگترین مطالبه پرستاران این است که خدمات پرستاری تعرفه گذاری شود.

به گزارش پرستارنیوز از ایرنا، اسماعیل ایدنی یکشنبه در آئین تجلیل از پرستاران نمونه خوزستان در سرسرای شهدای دانشگاه علوم پزشکی اهواز اظهار کرد: برای خدمات پرستاری، نظام تعرفه گذاری انجام نشده و باید این خدمات، تعرفه گذاری، ابلاغ و عملیاتی شود و وزارت بهداشت نیز با این موضوع موافق است.

وی افزود: هم اکنون خدمات پرستاری به عنوان بخشی از خدمات پزشک محسوب می شود در حالی که خدمات پرستار مستقل است و ارزش گذاری آن نیز باید به صورت جداگانه صورت گیرد.

ایدنی ادامه داد: مطالبات صنفی کادر پرستاری و درمانی نسبت به سایر حوزه ها در اولویت است چون در تامین سلامت جامعه به ویژه حوزه درمان نقش مهمی دارند.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی اهواز گفت: در کشور و خوزستان کمبود شدید نیروی پرستار وجود دارد و نسبت پرستار به ازای هر تخت ۰.۶۶ یعنی کمتر از هفت دهم ثبت شده در حالی که میانگین کشوری ۱.۲۵ تا ۱.۵ است که باید به ۲.۵ برسد.

وی اضافه کرد: بنابراین پرستار در خوزستان نسبت به پرستار در سایر نقاط کشور ۲.۲ برابر زحمت متحمل می شود.

ایدنی اظهار کرد: برای حل مشکلات، باید نیروی جامعه پرستاری، پزشکی و پیراپزشکی تامین کننده سلامت جامعه، با هم گرایی و انسجام درون ساختاری به ارتقای سلامت جامعه کمک کند و مطالبات به حق خود را پاسخ دهد و نباید به ایجاد تعارض درون صنفی جامعه درمانی بپردازد.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی اهواز بیان کرد: باید نگاه به مقوله سلامت، سیستماتیک و ارگانیک باشد چون این حوزه به صورت یک زنجیره به هم پیوسته است و نقص در هر نقطه آن ، سلامت جامعه را دچار مشکل می کند.
وی در خصوص طرح تحول سلامت گفت: اگر ذینفعان خارجی به تعهدات خود در زمینه طرح پایبند بودند امروز وضعیت رفاهی جامعه پزشکی و پرستاری در وضع مطلوبی بود.

ایدنی ادامه داد: پس از اجرای طرح تحول، وضعیت پرداخت کارانه از نظر مقدار عددی جهش قابل توجهی داشت ولی ذینفعان خارجی یعنی خریداران خدمت جامعه پزشکی، پرستاری و جامعه درمانی در خصوص تعهدات خود خوب عمل نکردند و دانشگاه های علوم پزشکی و بخش های خصوصی با حجم وسیعی از مطالبات از بیمه ها روبه رو هستند.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی اهواز اظهار کرد: این دانشگاه بیش از ۶ هزار و ۳۴۰ میلیارد ریال از سازمان بیمه گر طلبکار است و با این وضعیت با حجم عظیمی از تاخیرها به ویژه در پرداخت کارانه ها روبه رو هستیم.

امام جمعه موقت اهواز نیز در این آئین با تاکید بر جایگاه معنوی و مقدس پرستاری گفت: این جایگاه ابتدا باید برای جامعه پرستاری و سپس برای کل جامعه مشخص شود اما این وضعیت ضعیف است.

حجت الاسلام سید ابوالحسن حسن زاده با تاکید بر مسئولیت شناسی پرستاران افزود: اگر وضعیت پرستاران از نظر رعایت استانداردها، جایگاه رفاهی و وضعیت حقوقی ضعف دارد نباید جایگاه معنوی و قداست این شغل تحت تاثیر قرار گیرد.

وی ادامه داد: هم اکنون وضعیت رفاهی و معیشتی پرستاران با استانداردهای جهانی رفاه پرستاران فاصله زیادی دارد و با کمبود پرستار روبه رو هستیم.
حجت الاسلام حسن زاده گفت: جامعه پرستاری در ارتقای سلامت جامعه،بالا بردن عمر متوسط و امید به زندگی جامعه بخش مهمی محسوب می شود پس باید با آرامش فکری کار خود را انجام دهد.

امام جمعه موقت اهواز بیان کرد: مسئولان باید حداقل های جامعه پرستاری را در تصویب قوانین و آئین نامه های اجرایی لحاظ کنند.

وی اظهار کرد: خدمات پرستاری در دوران دفاع مقدس و انقلاب اسلامی نباید فراموش شود و پرستاران در خطوط مقدم جبهه خدمات ارزشمندی ارائه دادند.
در این آئین جمعی از پرستاران نمونه خوزستان مورد تجلیل قرار گرفتند.


نوشته شده توسط:سردبیر .. - 3612 مطلب
پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: 220
برچسب ها:
دیدگاه ها
یادداشت
گفتگو
گزارش
اخلاق پرستاری
جذب و استخدام
حوادث