دوست یا دشمن پرستاری

دسته: کافه پرستار , یادداشت
بدون دیدگاه
شنبه - ۲۸ اردیبهشت ۱۳۹۸
دوست یا دشمن پرستاری

در پی انتشار اخبار غیر رسمی در مورد تغییرات پیش روی معاونت پرستاری در وزارت بهداشت گروه ها و افراد مختلف با صدور بیانیه ها و مصاحبه هائی نسبت به این موضوع واکنش نشان دادند .

پرستارنیوز– هر چند تا به حال وزارت بهداشت به طور رسمی این موضوع را تائید و یا رد نکرده است و تنها معاون پرستاری از برنامه ارائه شده توسط مشاور عالی وزیر برای ارتقای معاونت پرستاری به معاونت مراقبت پرستاری یک مطلب بیان کرده است ولی به نظر می رسد مذاکراتی در سطوح تصمیم گیر وزارت بهداشت در مورد جایگاه معاونت پرستاری وجود دارد. آنچه واضح می نماید این موضوع است که معاونت پرستاری مانند سازمان نظام پرستاری یک نهاد هویتی پرستاری است و همه افراد جدای از نگرش های مختلف حرفه ای باید برای حفظ و ارتقای این نهاد بکوشند و این در حالیست که به نظر می رسد عده ای از افراد که به ظاهر خود را مدافع پرستاری می دانند موافق تضعیف این نهاد هستند و هرچند جرات نکرده اند به طور علنی این موضع خود را اعلام نمایند ولی مصاحبه های آنها نیات درونی شان را نشان می دهد.

در اولین واکنش نسبت به این موضوع “مجمع نمایندگان ادوار نظام پرستاری” که متشکل از پیشکسوتان و بنیانگذاران نظام پرستاری می باشد در بیانیه ای قوی و محکم که با بازتاب وسیع رسانه ای همراه بود “همانند مادری که نگران چند تکه شدن فرزند جوان و رشیدش باشد” از وزیر بهداشت خواست که با “قاطعیت جلوی وقوع یک فاجعه علمی، حرفه ای و صنفی” را بگیرد تا پرستاران خود مجبور نباشند اقدامی انجام دهند.

رئیس کل سازمان نظام پرستاری نیز در مصاحبه ای که پایگاه اطلاع رسانی نظام پرستاری آن را منتشر کرد به شدت به این موضوع واکنش نشان داده و گفته است “ما هم چنان به بودن نام پرستاری بر معاونت پرستاری اصرار داریم و معاونت پرستاری را خط قرمز خود می دانیم” و از وزیر بهداشت خواسته تا به قول خود عمل کند.

در همین زمینه دکتر حیدر علی عابدی تنها نماینده پرستار در مجلس که مقام استادی در پرستاری نیز دارد با مخالفت با تغییر نام معاونت پرستاری اظهار داشت: “نباید یک معاونت فنی مانند معاونت پرستاری در وزارت بهداشت را به یک معاونت صنفی تبدیل کنیم و بار اضافی بر دوش آن بگذاریم.”

ولی از سوی دیگر مقامات خانه سیاسی پرستار که پیش از این دبیر کل آن معاونت پرستاری را ترمز جامعه پرستاری نامیده بود در مصاحبه هائی با سایت این حزب حملاتی را بر علیه معاونت پرستاری آغاز کرده اند.

در اولین موضع گیری رسمی یک عضو شورای مرکزی خانه پرستار ضمن بی احترامی به جایگاه علمی و سوابق حرفه ای معاون پرستاری به زعم خود بودن و نبودن معاونت پرستاری را یکسان دانسته و اعلام داشته: “بهتر است معاون پرستاری با پیشنهاد و مشورت شورای عالی نظام پرستاری انتخاب و چارت آن در کل سیستم تسری پیدا کند. اما اگر غیر از این باشد شاید حذف آن مطلوب تر باشد.

و در همین راستا رئیس خانه پرستار قزوین که دارای دیپلم بهیاری است در انتقادی به عملکرد معاونت پرستاری به انتشار مطلبی با عنوان “معاونتی که در حد یک اتاق هم در وزارت جایگاه ندارد” پرداخت .

در موضع گیری دیگری قائم مقام خانه پرستار با زیر سوال بردن فعالیت های معاونت پرستاری در پنج سال گذشته آن را به “یک شخص و چند نفر در یک طبقه” تشبیه کرد که “نخواهند توانست تاثیر چندانی در سرنوشت یک حرفه پر چالش و پر تنش را مدیریت کنند.”

اگر فرض بگیریم تمام مواضع خانه سیاسی پرستار همین مواضع رسمی اعلام شده است و در خفا پیام های موافقت با حذف معاونت پرستاری نیز داده نشده (امری که قابل بررسی است) نشان می دهد این خانه سیاسی برای تصاحب قدرت حاضر است تمامی نهادهای پرستاری را نابود کند، همانطور که در چهار سال گذشته موجبات تضعیف جایگاه سازمان نظام پرستاری را به شدت فراهم کرده است.

بد نیست در این زمینه یادی کنیم از این نقل معروف درباره حضرت امیرالمومنین علیه السلام که دو زن بر سر کودکی نزاع می‏ کردند و هر کدام او را فرزند خود می‏ خواند، نزاع به نزد حاکم بردند ولی او نتوانست مشکلشان را حل کند از این رو دست به دامان امیرالمومنین علیه ‏السلام گردید.

امیرالمومنین علیه‏ السلام ابتداء آن دو زن را فراخوانده آنان را موعظه و نصیحت فرمود لیکن سودی نبخشید و ایشان همچنان به مشاجره خود ادامه می‏دادند. حضرت امیر علیه‏ السلام دستور داد اره‏ای بیاورند، در این موقع آن دو زن گفتند: یا امیرالمومنین! می‏خواهی با این اره چکار کنی؟

امام علیه ‏السلام فرمود: می‏ خواهم فرزند را دو نصف کنم برای هر کدامتان یک نصف! از شنیدن این سخن یکی از آن دو ساکت ماند، ولی دیگر فریاد برآورد: خدا را خدا را! یا اباالحسن! اگر حکم کودک این است که باید دو نیم شود من از حق خودم صرف نظر کردم و راضی نمی‏ شوم عزیزم کشته شود.

آنگاه امیرالمومنین علیه ‏السلام فرمود: الله اکبر! این کودک پسر توست و اگر پسر آن دیگری می ‏بود او نیز به حالش رحم می‏ کرد و بدین عمل راضی نمی‏ شد، در این موقع آن زن هم اقرار به حق نموده به کذب خود اعتراف کرد.

و الله عالم الغیب و الشهاده

۲۸اردیبهشت۹۸


نوشته شده توسط:سردبیر .. - 3620 مطلب
پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: 237
برچسب ها:
دیدگاه ها
یادداشت
گفتگو
گزارش
اخلاق پرستاری
جذب و استخدام
حوادث