دلایل استعفای قاضی زاده هاشمی/انتخاب سرپرست جدید برای وزارت بهداشت

دسته: گزارش
بدون دیدگاه
پنجشنبه - ۱۳ دی ۱۳۹۷
دلایل استعفای قاضی زاده هاشمی/انتخاب سرپرست جدید برای وزارت بهداشت

این روزها استعفای وزیر بهداشت کابینه حسن روحانی جنجالی ترین ماجرا شده بود که امروز پس از گذشت دو هفته از برکناری ایشان ، رئیس جمهور با استعفای وی موافقت کرده و طی حکمی سعید نمکی را به عنوان سرپرست منصوب کرد‌

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری، تحلیلی پرستار نیوز، این روزها ماجرای استعفای حسن قاضی زاده هاشمی وزیر بهداشت به عنوان جنجالی ترین خبر در رسانه ها شده است اما تا کنون تایید و یا تکذیب این خبر اعلام نشده است .

روز یکشنبه دهم دی ماه الیاس حضرتی، نماینده تهران در در توئیتی خبر استعفای حسن قاضی‌زاده هاشمی، وزیر بهداشت ایران و حضور نیافتن او در جلسات هیات دولت را اعلام کرد.

استعفای قاضی زاده هاشمی دلایل مختلفی می تواند داشته باشد ، اما یکی از اصلی ترین دلایل استعفا می تواتد اعتراض به “کاهش بودجه سلامت” عنوان کرد.

برای سازمان بیمه سلامت ۱۲ هزار میلیارد تومان در لایحه بودجه ۹۸ تصویب شده که یک‌دوم تا یک‌سوم کمتر از بودجه درخواستی این سازمان است.

برخی مقامات گفته اند که استعفای وزیر بهداشت” شفاهی” بوده یا اینکه رئیس جمهور “پانزده روز” است که با استعفا موافقت نکرده است.

سخنگوی وزارت بهداشت اعلام کرد قاضی زاده هاشمی چهارشنبه هفته گذشته استعفا داده و از روز دوشنبه نیز آخرین بار در جلسه معاونان وزارت خانه شرکت و با آنها خداحافظی کرده و به عنوان آخرین اقدام به بازدید آسایشگاه معلولان رفته است.

هنوز دقیقا مشخص نیست که قاضی زاده هاشمی در اعتراض به کدام بخش بودجه استعفا کرده است. در کنار بحث بودجه سلامت برخی گمانه زنی‌ها حاکی از این است که ماجرا به بحث پرداخت پاداش بازنشستگان وزارت بهداشت باز می‌گردد. این گمانه پس از انتشار ویدئویی از قاضی زاده هاشمی مطرح شد. در این ویدئو وزیر بهداشت می‌گوید: «مشکلی که بود و تصمیم من را جدی کرد، برای ادامه‌ ندادن همکاری، پاداش بازنشستگان بود. چقدر ما دویدیم دنبالش.»

علی نوبخت، عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس هم گفته بودجه وزارت بهداشت از سال گذشته ده درصد بیشتر شده و وزارت بهداشت د‌ر زمینه مصرف بودجه، قانون ر‌ا رعایت نمی‌کند و مسئله استعفای وزیر نیز فرار رو به‌ جلو است.

ما یک ضرب‌الاجلی گذاشته‌ایم که تا پایان امسال کل پرونده‌های سلامت الکترونیک شوند، اما، چون این کار نکرده‌اند و بعید هم می‌دانم که از پسش برآیند، شعار می‌دهند که پول کم است و به درد مردم نمی‌توانیم برسیم پس کنار می‌رویم که باید گفت: این چنین نیست. ایشان باید باشد، با صرفه‌جویی امور را اداره کند. ”

وی با بیان اینکه بودجه بخش سلامت و وزارت بهداشت در بودجه امسال افزایش یافته، عنوان کرد: من مخالف افزایش بودجه وزارت بهداشت هستم، زیرا معتقدم زیادی بودجه به این وزارتخانه داده شده است و این پول در این وزارت‌خانه حیف و میل می‌شود.

وزیر بهداشت ایران یکی از وزرای شاخص دولت حسن روحانی بوده است به خصوص با اجرای طرح تحول نظام سلامت که “هفت و نیم” میلیون نفر فرد بدون بیمه بهداشت و درمان را در ایران، بیمه کرد.

اجرای این طرح جنجال‌برانگیز سبب شد که شایعه استیضاح آقای قاضی‌زاده تقریبا در تمام دوران وزارتش مطرح باشد که هیچ وقت اتفاق نیفتاد.

موافقان دولت حسن روحانی طرح تحول سلامت را یکی از مهمترین اقدامات دولت او قلمداد می‌کنند که برای اقشار کم‌درآمد و فقیر فرصت برخورداری از درمان‌هایی را فراهم کرده که پیشتر در دسترسشان نبوده است.

حسن قاضی زاده هاشمی با وجود اینکه به عنوان وزیر میلیاردر شناخته می‌شود، اما از محبوبیت نسبی در میان مردم برخوردار است. طرح سلامت او که از ابتدای دولت یازدهم اجرا شد هزینه‌های درمان را برای شهروندان به شکل چشمگیری کاهش داد.

مخالفان اجرای این طرح را موجب ریخت و پاش و پزشک‌سالاری، افزایش هزینه درمان و شکاف درآمد پزشک و پرستاران می‌دانند.

پرداخت‌های معوقه بیمارستان‌ها به پرسنل و پرداخت‌های معوقه بیمه‌ها به پزشکان و بیمارستان‌ها هم از دیگر انتقاداتی است که به این طرح وارد شده است.

گفتنی است که حسن قاضی زاده هاشمی همچنین از حمایت ویژه برخی مراجع همچون آیت الله مکارم شیرازی برخوردار است. ایشان از جمله وزرایی است که به شدت پرکار است و سفر‌های استانی فراوانی می‌رود، مواجه مستقیم او با مردم در سفر‌های مختلف بار‌ها خبرساز و گاهی حاشیه ساز شده است.

یعقوب شیویاری، عضو دیگر کمیسیون بهداشت مجلس نیز روز گذشته مضمون مشابهی را در مورد لزوم ماندن قاضی‌زاده هاشمی بیان کرده بود. او گفته بود: «وزیر بهداشت با توجه به مسائلی که در حوزه سلامت وجود داشته استعفا داده، ولی قطعا این استعفا مورد پذیرش قرار نمی‌گیرد.»

محمود واعظی رییس دفتر رییس جمهور استعفای وزیر بهداشت را تائید کرد و گفت: وزیر بهداشت استعفایش را تقدیم رئیس‌جمهور کرده است، ولی از آنجایی که رئیس‌جمهور، قاضی‌زاده هاشمی را مدیر لایقی می‌دانند، تاکنون مقاومت کرده و استعفای ایشان را نپذیرفته است تا با رایزنی، مشکل حل شود.

با این اوصاف با وجود اینکه محمود واعظی گفته که حسن روحانی به دنبال حفظ قاضی زاده هاشمی است، اما شواهد نشان می‌دهد، اختلاف ریشه دار است و به راحتی قابل حل و فصل نیست.

در همین راستا در روز‌های گذشته گمانه زنی‌هایی درباره جانشین قاضی زاده هاشمی مطرح شده است.

ابتدا گفته می‌شد رییس جمهور پیشنهاد سرپرستی وزارت بهداشت را به علی نوبخت حقیقی برادر محمد باقر نوبخت داده که مورد پذیرش واقع نشده است. پس از آن نام علی اصغر پیوندی و محمدباقر لاریجانی یکی دیگر از برادران لاریجانی به عنوان گزینه‌های بعدی این وزارت‌خانه مطرح شده است.

محمد باقر لاریجانی در حال حاضر معاون آموزشی وزیر بهداشت است. علی اصغر پیوندی نیز هم اکنون رییس جمعیت هلال احمر و رییس سازمان نظام پزشکی تهران است.

حسن روحانی رئیس‌جمهور روز پنجشنبه با قدردانی از خدمات و تلاش‌های سید حسن قاضی زاده هاشمی وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی طی دولت‌های یازدهم و دوازدهم، بویژه در اجرا و پیشبرد طرح تحول سلامت، استعفای وی را پذیرفت و سرپرست جدیدی را برای این وزارتخانه منصوب کرد.
رئیس‌جمهوری در حکمی درمان و آموزش پزشکی، «سعید نمکی» را به عنوان سرپرست جدید این وزارتخانه منصوب کرد.


نوشته شده توسط:سردبیر .. - 3612 مطلب
پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: 406
برچسب ها:
دیدگاه ها
یادداشت
گفتگو
گزارش
اخلاق پرستاری
جذب و استخدام
حوادث