ثبت ۷ رکورد در اورژانس کشور به برکت سیدالشهدا(ع)

دسته: صنفی حرفه ای
بدون دیدگاه
جمعه - ۲۳ شهریور ۱۳۹۷
ثبت ۷ رکورد در اورژانس کشور به برکت سیدالشهدا(ع)

سرپرست سازمان اورژانس كشور گفت: در حال حاضر اورژانس کشور از پیشرفت و توسعه قابل توجهی برخوردار است به طوری که در سال گذشته با همت وزیر بهداشت و تصویب مجلس، مرکز فوریت‌های پزشکی به سازمان‌های اورژانس تبدیل شد.

به گزارش پرستارنیوز، دکتر پیرحسین کولیوند، سرپرست سازمان اورژانس کشور به مناسبت فرارسیدن روز اورژانس در سخنرانی پیش از خطبه های نماز جمعه این هفته تهران، اظهار داشت: اورژانس پیش بیمارستانی کشور در سال ۵۴ به عنوان چهارمین اورژانس‌ دنیا در کشور آغاز به فعالیت کرد و در آن زمان، اورژانس شهر تهران تنها ۴ پایگاه داشت.

وی ادامه داد: در حال حاضر اورژانس کشور از پیشرفت و توسعه قابل توجهی برخوردار است به طوری که در سال گذشته با همت وزیر بهداشت و تصویب مجلس، مرکز فوریت‌های پزشکی به سازمان‌های اورژانس تبدیل شد و فعالیت‌های خوبی در اورژانس کشور تا به امروز انجام شده است.

فعالیت ۳۹ پایگاه هوایی و ۲۸۰۰ پایگاه زمینی در کشور
دکتر کولیوند با اشاره به تعداد پایگاه‌های اورژانس زمینی و هوایی افزود: در حال حاضر، ۲ هزار و ۸۰۰ پایگاه زمینی، ۳۹ پایگاه هوایی، ۲۷۰ موتورلانس، ۶۷ دستگاه اتوبوس‌ آمبولانس و ۴ هزار و ۸۰۰ دستگاه آمبولانس در سراسر کشور به مردم خدمت رسانی می‌کنند و به زودی ۲ هزار و ۴۰۰ دستگاه به ناوگان زمینی اورژانس و ظرف یک ماه آینده ۷۰۰ دستگاه آمبولانس در سراسر کشور اضافه می‌شود.

وی تصریح کرد: به برکت طرح تحول نظام سلامت و توجه وزیر بهداشت، ۳۹۹ اورژانس هوایی با بالگردهای‌ مختلف تاکنون راه‌اندازی و تا به امروز ۲۲ هزار مصدوم با اورژانس هوایی جابجا شده است که ۶۵ درصد از مصدومان‌ مستقیم به اتاق عمل منتقل شده‌اند.

دکتر کولیوند‌ ادامه داد: سازمان اورژانس کشور در شرایط بحرانی و حوادث، یکی از سازمان‌های فعال کشور محسوب می شود و پرسنل‌ اورژانس‌ با روحیه جهادی و نشاط سازمانی مشغول به ارائه خدمت به مردم هستند.

سرپرست سازمان اورژانس کشور افزود: پرسنل خدوم‌ اورژانس‌، خدمات خوبی در ایام محرم و صفر، نوروز، طرح زمستانی، تابستانی و شنبه‌ آخر سال ارائه داده‌اند و با آموزش‌های خوب اورژانس شاهد کاهش ۳۵ درصدی مصدومان چهارشنبه‌سوری سال گذشته بودیم.

ثبت ۷ رکورد در اورژانس کشور به برکت سیدالشهدا

وی ادامه داد: در حوادثی مانند ساختمان پلاسکو‌، معدن یورت‌ گلستان‌ و زلزله اخیر کرمانشاه، سازمان اورژانس از جمله دستگاه های کشور بود که خوش درخشید و توانستیم۷ رکورد جهانی را در زلزله‌ اخیر کرمانشاه‌ به ثبت برسانیم.

دکتر کولیوند‌ اضافه کرد: در زلزله اخیر کرمانشاه بدون امکانات فرودگاهی‌ ۷ هزار و ۳۵۰ مصدوم را در حالی که ۹ ساعت در تاریکی مطلق بودیم‌ به استان‌های کرمانشاه، البرز و تهران بدون هیچگونه‌ تلفات و فوتی‌ منتقل کردیم.

سرپرست سازمان اورژانس کشور ادامه داد: خدمت رسانی خوب اورژانس به زلزله زدگان کرمانشاه همه به برکت حضرت سید الشهدا‌ (ع) بود، زیرا ما در آن زمان برای مراسم اربعین‌ همه امکانات را مهیا کرده بودیم و ۶ بیمارستان صحرایی در کرمانشاه راه اندازی کردیم که بخش‌های مختلفی مانند رادیولوژی، اتاق عمل و اتاق مراقبت‌های ویژه‌، مهیای‌ ارائه خدمات بهداشتی و درمانی بودند و به مصدومان خدمت رسانی کردیم و هزار و ۳۵۰ عمل جراحی ظرف ۳ روز در مناطق زلزله‌ زده کرمانشاه انجام شد.

وی تاکید کرد: در زمان وقوع زلزله کرمانشاه‌ ما هیچ کمبودی از نظر دارویی و فرآورده‌های خونی نداشتیم و تاکنون نیز هیچ بیماری واگیرداری در مناطق زلزله‌ زده کرمانشاه گزارش نشده است.

خدمت رسانی ویژه به بیماران سکته قلبی و مغزی
دکتر کولیوند‌ اطهار داشت: با محصولات دانش بنیان ایرانی کد ۲۴۷ و ۷۲۴ را راه اندازی کردیم تا در زمان وقوع سکته‌های حاد مغزی یا قلبی، بیمار مستقیم به بیمارستان های ویژه منتقل شود، به کمک این روش نوار قلب بیماران بلافاصله گرفته و به وسیله پزشک متخصص رویت‌ و در صورت نیاز، بیمار سریعاً‌ به بخش ویژه یا اتاق عمل جهت آنژیوگرافی‌ منتقل می‌شود.

سرپرست سازمان اورژانس کشور ادامه داد: از دیگر فعالیت‌های اورژانس‌ کشور، آموزش خودامدادی و دیگر امدادی بوده است که در این طرح، مهندسان، معلمان، طلّاب‌، دانشجویان، رانندگان، نیروهای نظامی و انتظامی، آموزش‌های لازم فوریت‌های پزشکی را دیده‌اند تا شاهد کاهش آسیب و حفظ جان افراد شویم‌.

وی با بیان اینکه در بخش ستاد هدایت بیمار به موفقیت‌های خوبی دست یافته‌ایم و با توجه به اینکه نیمی از جمعیت کشور را بانوان تشکیل می‌دهند، بیان کرد: اورژانس‌ ویژه بانوان برای عملیات‌های خاص راه اندازی شده است و با تربیت بانوان تکنسین، سعی کردیم خدمات قابل قبول و خوبی به بانوان بدهیم.

راه اندازی اورژانس ریلی به کمک شهرداری

دکتر کولیوند‌ ادامه داد: با حمایت شهرداری تهران برنامه ریزی کرده ایم تا از متروهای‌ تهران رمپی‌ به بیمارستان های ترومای‌ تهران زده شود تا شبکه ریلی به کمک اورژانس‌ کشور جهت انتقال مصدومان بیاید‌.

وی با بیان اینکه در حال تقویت اورژانس هوایی تهران هستیم،گفت: تقویت اورژانس هوایی با حمایت شهرداری تهران و هماهنگی قرارگاه‌ ثارالله‌ و نیروی انتظامی در حال انجام است و در همین راستا فعالیت پایگاه اورژانس هوایی تهران نسبت به قبل بهتر شده است.

سرپرست سازمان اورژانس کشور در پایان خاطرنشان کرد: امروزه ۱۷ هزار پرسنل اورژانس با روحیه انقلابی، کار جهاد‌ی و نشاط سازمانی مشغول به ارائه خدمات هستند و اورژانس کشور، شهید مدافع حرم و جانباز تقدیم کشور کرده‌ است.


نوشته شده توسط:سردبیر .. - 3600 مطلب
پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: 95
برچسب ها:
دیدگاه ها
یادداشت
گفتگو
گزارش
اخلاق پرستاری
جذب و استخدام
حوادث