تفکیک وظایف ونقش نهادهای پرستاری؛الزامی برای توسعه حرفه ای

دسته: کافه پرستار , یادداشت
بدون دیدگاه
یکشنبه - ۲۱ مرداد ۱۳۹۷
تفکیک وظایف ونقش نهادهای پرستاری؛الزامی برای توسعه حرفه ای

پرستارنیوز-احمد نجاتیان، مدیرکل دفتر ارتقای سلامت و خدمات بالینی پرستاری وزارت بهداشت در یادداشتی مؤلفه های حرفه ای شدن پرستاری را بررسی کرده و نقش توسعه آموزش و پژوهش در پرستاری، ایجاد نهادهای مختلف پرستاری، اجتماعی شدن حرفه و ورود مسائل پرستاری به رسانه ها را در حرفه ای شدن پرستاری مهم ارزیابی کرده است.

به گزارش خبرنگار پرستارنیوز، یادداشت احمد نجاتیان به شرح زیر است:

حرفه پرستاری ایران در دو دهه گذشته شاهد تغییرات گسترده ای در ابعاد مختلف بوده است و در یک نگاه تاریخی می توان اذعان کرد به سمت یک حرفه پویا در حال حرکت است. مولفه های این حرفه ای شدن را می توان در توسعه آموزش و پژوهش در پرستاری و ایجاد نهادهای مختلف پرستاری و اجتماعی شدن حرفه و ورود مسائل پرستاری به رسانه ها دید.

یکی از مسائل مهمی که در چند سال اخیر به خصوص پس از ایجاد سازمان نظام پرستاری مطرح شده نقش نهادهای پرستاری در ارتقای حرفه و مشارکت جامعه پرستاری در تصمیمات و سیاست های پرستاری و سلامت است. شاید در گذشته عمده پیگیری ها از طریق مدیر ارشد پرستاری در وزارت بهداشت و بورد پرستاری انجام می شد و مشارکت پرستاران از طریق اقدامات فردی و یا در قالب یک تشکل انجمن پرستاری اتفاق می افتاد ولی امروز شاهد حضور نهادهای مختلف در پرستاری کشور هستیم که اگر بخواهیم نام ببریم شامل معاونت پرستاری، بورد پرستاری، سازمان نظام پرستاری، انجمن پرستاری، خانه پرستار، انجمن های علمی پرستاری (انجمن علمی قلب و انجمن علمی پرستاران ایران و ۴ انجمن در حال تاسیس) و اخیرا انجمن مراقبت در منزل و جامعه نگر و البته دانشکده های پرستاری به عنوان نهاد آموزشی پرستاری می شوند.

وجود این تعداد از نهادهای پرستاری می تواند یک فرصت و در عین حال یک تهدید برای پرستاری و نظام سلامت باشد. اگر حیطه وظایف هر نهاد برای مدیران آن مشخص باشد و آن را رعایت کنند و انتظارات جامعه از آن متناسب با جایگاه قانونی و وظایف و اختیارات آن نهاد باشد این نهادها می توانند به عنوان مکمل یکدیگر و هم افزا فعالیت کنند ولی چنانچه مرزهای سازمانی نهادها نا مشخص باشد و هر یک بخواهند در تمام امور پرستاری دخالت و اظهار نظر نمایند موجب تعارض منافع و رقابت های نادرست حرفه ای می شود. هرچند اختلاف روش به دلیل ماموریت ها و اهداف نهادها با یکدیگر امری طبیعی محسوب می شود ولی این اختلاف روش ها نباید باعث رقابت ها و عملکرد فرسایشی در بین نهادها شود. البته این موضوع فقط مختص ایران نیست و همه نهادهای پرستاری در سطح ملی و بین المللی با این موضوعات مواجه هستند. به همین دلیل مطالعات زیادی این زمینه انجام شده است. اخیرا دکتر دیوید بنتون که مدت ها در سمت مدیر ارشد اجرائی شورای بین المللی پرستاران بوده و اخیرا در شورای ملی بوردهای ایالتی پرستاری در آمریکا رهبری و مدیریت می کند مقاله ای را در همین زمینه در مجله Journal of Nursing Regulation با همکارانش منتشر کرده است که با اجازه کتبی از ایشان یکی از جداول که نتیجه مطالعات ایشان در زمینه فعالیت نهادهای مختلف پرستاری را ترجمه و در اختیار شما می گذارم. هرچند در این جدول مقایسه فقط بین سه دسته از نهادها انجام گرفته شده ولی می تواند در امر تفکیک نهادهای پرستاری در ایران موثر باشد و هر نهاد باید موقعیت خودش را نسبت به این گروه های کلی مقایسه نماید. ولی نکته مهم این است که این تفکیک نهادها در ایران باید بر اساس جایگاه قانونی آن نهادها و شرایط فرهنگی و اجتماعی کشور انجام شود و این نیازمند گفتگوهای مداوم بین نهادهای مختلف در فضائی حرفه ای می باشد.


نوشته شده توسط:سردبیر .. - 3575 مطلب
پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: 665
برچسب ها:
دیدگاه ها
یادداشت
گفتگو
گزارش
اخلاق پرستاری
جذب و استخدام
حوادث