تعظیم به مقام پرستار

دسته: روز پرستار
بدون دیدگاه
سه شنبه - ۳ بهمن ۱۳۹۶
تعظیم به مقام پرستار

همه ما وقتی واژه پرستار را می شنویم بی اختیار کلماتی مثل ایثار، آرامش، کمک بی ادعا به همنوع و تلاش برای سلامتی بیمار در ذهنمان نقش می بندد؛ اعمال پسندیده ای که از هر فردی سر بزند قطعا در دنیا و آخرت بی پاداش نمی ماند.

به گزارش پرستار نیوز ، امروز روز پرستار است، شغلی که بدون عشق به این حرفه، ادامه فعالیت در آن خیلی دشوار خواهد بود و پرستاران جامعه ما همه عاشق شغل خود هستند چون هیچ چیزی آنان را به مانند کمک به بیماران خشنود نمی کند.

پرستاران پیشقراولان سلامت جامعه هستند و ارزش کار آنان هنگامی مضاعف می شود که هم در محل کار و هم در کانون خانواده، چنین وظیفه سنگینی به دوش دارند. آنان همواره در صدد ارتقای سلامت جامعه هستند و این عملکرد به خشنودی و رضایت بیمار و خانواده او منجر می شود و این ارزشمندترین هدیه ای است که دریافت می کنند.

هیچ کسی بدون داشتن عشق کمک به همنوع خود نمی تواند بطور دائم در چنین شغلی دوام بیاورد و امروز هر کسی که لباس پرستاری به تن دارد از چنین خصوصیتی برخوردار است. پرستار در مراکز درمانی در کمک به دیگران از خود می گذرد همچنانکه در خانواده چنین نقشی را دنبال می کند، پرستاران کسانی هستند که غیر از خود و خانواده، به دیگران نیز می اندیشند و این ارزشمندترین خدمات آنان به بشریت است.

شغل پرستاری با چنین خصوصیاتی و خدمات بی شائبه به همنوع خود، ارزش تکریم و تعظیم دارد چون تنها کسی است که از لحظه تولد نوزاد تا زمان مرگ انسان، در کنار اوست. پرستار خود را نثار می کند تا بیمار سلامتی خود را بازیابد هر چند خود ضعیف تر از روز پیش شود.

بیماران بستری در مراکز درمانی و بیمارستان ها بطور طبیعی از نظر جسمی، ناتوان تر و ضعیف تر از شرایط عادی خود هستند و هیچ تردیدی نیز در این موضوع وجود ندارد، اما تفاوت اساسی در این مساله این است که افراد به عنوان بیمار وقتی پا به مراکز درمانی و بیمارستان ها می گذارند، بطور طبیعی کم تحمل تر و تندخوتر از گذشته می شوند که این حالت ناشی از همان درد بیماری است، از این رو کار پرستاران در این شرایط دشوارتر می شود بنابراین باید صبورتر، با گذشت تر و مهربان تر باشند رفتاری که انجام آن از عهده خیلی از افراد بر نمی آید مگر اینکه پرستار باشند.

پرستاران در چنین شرایطی بیمار را می پذیرند و اگر در این حالت تعداد بیماران بستری در یک بخش را در نظر بگیریم شمار این بیماران می تواند به چندین نفر برسد؛ افرادی که در اثر بیماری بی طاقت شده اند و همه این عوارض و پیامدها مستقیما به پرستاران وارد خواهد شد.

همه این مشکلات بیماران، به سنگینی و دشواری کار پرستاران می افزاید درحالی که همین پرستاران با وجود همه سختی های شغل پرستاری؛ طبیعتا زندگی، فرزند و خانواده دارند که باید به آنان نیز برسند و در حقیقت خانواده آنان نیز در این فداکاری و گذشت آنان سهیم هستند.

پرستاری از جمله شغل هایی است که شاغلان آن باید در نوبت های مختلف یعنی صبح، عصر و شب بطور منظم در مراکز درمانی و بیمارستان ها حاضر شوند و پرستاری در نوبت شب، با زیان های فراوانی روبرو است و به همین علت یکی از حرفه های سخت و زیان آور شناخته شده است.

با اینحال پرستاران با همه مصائبی که در انجام فعالیت خود متحمل می شوند، با دغدغه های فراوانی از نظر دستیابی به حقوق خود مواجه هستند. شاید یکی از مهمترین آنها رسیدن به مطالبات و حقوق معوقه به شمار می آید که همچنان لاینحل باقی مانده است.

بسیاری از پرستاران دو تا سه نوبت در بیمارستان و مراکز درمانی حضور می یابند اما هنوز همه حقوق آنان به طورکامل پرداخت نمی شود و این می تواند وضعیت زندگی این قشر را با چالش هایی روبرو کند.

خیلی از پرستاران مراکز درمانی و بیمارستان ها به دلیل کمبود نیرو، ناگزیرند که در ساعات غیر از کار موظف خود به عنوان اضافه کار در این مراکز بمانند که ممکن است همین موضوع مشکلاتی در زندگی روزمره آنان بوجود آورد.

عملی نشدن تعرفه خدمات پرستاری، پرداخت نشدن حقوق معوقه، اجرا نشدن بازنشستگی با ۲۵ سال سابقه و در برخی روزها ۱۸ ساعت فعالیت در مراکز درمانی از جمله مشکلات این قشر است.

جدا از همه این مشکلات، پرستاران خیلی زود بخاطر سختی کار از جمله ایستادن طولانی دچار آسیب می شوند، بخاطر فشار کار و اضطراب و استرس به انواع بیماری مثل فشار خون، ناراحتی قلبی و دیابت مبتلا می شوند و این مسائل خیلی زود آنان را فرسوده می کند.

پرستاران با وجود همه این ناملایمات شغلی، عاشق کار خود هستند و هیچگاه نسبت به این حرفه خود احساس ناخوشایندی ندارند و خدمت به همنوع خود را بهترین انگیزه برای ادامه کار می دانند و این ستودنی است.

با این حال، گستره کار پرستاری فقط به پرستاران زحمتکش مراکز درمانی و بیمارستان ها معدود نمی شود بلکه هر کسی که از یک بیمار حتی در خانه نگهداری کند، پرستار محسوب می شود؛ کسانی که ممکن است با پرستاری از مادر و پدر بیمار یا دیگر اعضای خانواده خیلی از لذات زندگی و دنیایی را بر خود حرام کنند.

قطعا همه ما در اطراف خود چنین انسان های با گذشتی سراغ داریم. بارها با چنین مواردی برخورد داشته ام، یعنی فرزند یا جوانی بهترین سال های زندگی خود را وقف نگهداری مادر یا پدر و حتی خواهر و برادر بیمار خود کرده و نه تنها از این وضعیت شکایتی نداشته، بلکه شکرگزار هم بوده که خداوند چنین فرصتی در این دنیا به او داده است.

نمونه هایی از این فداکاری ها در جامعه زیاد است و به همین خاطر همه اقدامات و خدمات پرستاران در هر مکان و جایی، شایسته تکریم و سپاس است و این کمترین کاری است که دیگران در حق این انسان های فداکار و از خود گذشته، انجام می دهند.

شغل پرستاری در جامعه ما از جایگاه والایی برخوردار است و این ارزش کار آنان را نشان می دهد؛ در واقع همه روز، روز پرستار است زیرا فعالیت پرستاران هرگز در جامعه تعطیل نمی شود باید همواره سپاسگزار خدمات بی شائبه این قشر باشیم.

نویسنده:علی حبیبی


نوشته شده توسط:سردبیر .. - 3612 مطلب
پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: 312
برچسب ها:
دیدگاه ها
یادداشت
گفتگو
گزارش
اخلاق پرستاری
جذب و استخدام
حوادث