تعاونی اعتبار نظام پرستاری؛اختلاس، ورشکستگی یا سؤمدیریت

دسته: کافه پرستار , گزارش
بدون دیدگاه
دوشنبه - ۲۵ تیر ۱۳۹۷
تعاونی اعتبار نظام پرستاری؛اختلاس، ورشکستگی یا سؤمدیریت

پرستارنیوز-چند روزی است خبر تجمع و درگیری سپرده گذاران تعاونی اعتبار نظام پرستاری در رسانه های رسمی کشور و گروه های فضای مجازی منتشر شده است که موجب نگرانی شدید سرمایه گذاران در این تعاونی شده است.

عموما تمام افرادی که در این تعاونی سرمایه گذاری کرده اند، پرستاران بالینی هستند که حاصل دسترنج خود را به امید دریافت وام و یا سود سپرده در آن سرمایه گذاری کرده اند و طبیعی است که نگران سرمایه خود باشند.

البته هنوز سازمان نظام پرستاری به عنوان ناظر اصلی این تعاونی پاسخی قانع کننده به جامعه پرستاری اعلام ننموده است و فقط مصاحبه ای از سوی رئیس هیات مدیره تعاونی که معاون سازمان نظام پرستاری نیز می باشد منتشر شده است.

محمد شریفی مقدم در مصاحبه با خبرگزاری رسمی جمهوری اسلامی ایران ضمن تائید تجمع سپرده گذاران گفت: روز پنجشنبه (۲۱ تیرماه) تعدادی از اعضای سپرده گذار درصدد بودند تا سپرده آنها هر چه زودتر پرداخت شود که این موضوع باعث ایجاد جو روانی در این زمینه شد.

شریفی مقدم اضافه کرد: در ماه اخیر تلاطم در بازار ارز، طلا و مسکن باعث شد تا بانک ها محدودیت هایی در منابع داشته باشند اما در ماه های فروردین، اردیبهشت و خرداد ماه به روز سپرده و تسهیلات به اعضا پرداخت شده است.

 

 

لکن این سخنان نتوانست نگرانی سپرده گذاران را در این زمینه مرتفع نماید به صورتی که زمزمه های اختلاس در تعاونی از سوی برخی ها مطرح شد و مجددا رئیس هیات مدیره البته با عنوان “دبیر کل خانه پرستار” در مصاحبه با خبرگزاری باشگاه خبرنگاران با اشاره به موضوعاتی در خصوص کلاهبرداری تعاونی‌ اعتبار اعضای نظام پرستاری که در فضای مجازی در حال دست به دست شدن است، اظهار کرد: برخی افراد در فضای مجازی و در بین سایر همکاران شایعه اختلاس در این تعاونی را پخش کرده‌اند که کاملا نادرست بوده و کذب محض است.

وی با بیان اینکه به دلیل نوسانات قیمت ارز، مسکن و حتی طلا، ورودی به تعاونی اعتباری پرستاران امسال کاهش پیدا کرده است که این امری طبیعی است، مطرح کرد: فعالیت تعاونی‌ اعتبار اعضای نظام پرستاری استان تهران کاملاً قانونی و تحت نظارت بانک مرکزی است و همه اعضای‌ آن پرستاران استان تهران هستند.

 

 

البته اعلامیه رسمی مدیر عامل این تعاونی که سهامداران را به نوعی برای برداشت سپرده خود تهدید کرده بود بر این فضای شایعه اضافه کرده است.

در این اعلامیه آمده است: اعضایی که در شرایط کنونی اصرار به درخواست سپرده دارند دریافت وام آنان بستگی به شرایط تصمیم هیات مدیره خواهد داشت و سپرده های آنان براساس اولویت زمان واریز، سپرده پرداخت خواهد شد.

یعنی افراد علاوه بر اینکه به حق قانونی خود برای دریافت وام نباید اصرار داشته باشند بلکه باید برای دریافت اصل سپرده نیز در صف معطل بمانند .

 

 

یک تحلیل گر اقتصادی معتقد است هر چند به نظر می رسد گزینه اختلاس و ورشکستگی برای این تعاونی محتمل نمی باشد ولی با توجه به مسائل اقتصادی روز جامعه بروز چنین مشکلاتی برای این تعاونی از چند ماه قبل قابل پیش بینی بوده است و مدیران این تعاونی و همچنین رئیس کل سازمان نظام پرستاری به عنوان ریاست عالی امور مالی ـ اداری وصندوق های رفاه و تعاون (طبق ماده ۱۴ قانون تشکیل سازمان) حداقل به دلیل عدم پیش بینی مسائل پیش رو می بایست پاسخگو باشند .

البته به نظر می رسد مدیران تعاونی از چند ماه قبل در جریان این موضوع و تبعات آن بوده اند به طوری که یک سال قبل از اتمام دوره قانونی خود اقدام به برگزاری انتخابات هیات مدیره جدید نموده اند تا قبل از ایجاد بحران از خود سلب مسئولیت نمایند که این موضوع از نظر قانونی و حقوقی قابل بررسی است .

 

پایگاه خبری- تحلیلی پرستار نیوز به عنوان تنها رسانه مستقل رسمی و تخصصی پرستاری کشور آمادگی خود را  جهت انتشار نظرات رسمی این تعاونی اعتبار، سازمان نظام پرستاری و اعضا محترم آن اعلام می نماید .


نوشته شده توسط:سردبیر .. - 3623 مطلب
پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: 2196
برچسب ها:
دیدگاه ها
یادداشت
گفتگو
گزارش
اخلاق پرستاری
جذب و استخدام
حوادث