تشریح جزییات جذب پرستار در قطر

دسته: بین الملل , جذب واستخدام
بدون دیدگاه
دوشنبه - ۱۳ فروردین ۱۳۹۷
تشریح جزییات جذب پرستار در قطر

رییس هیات مدیره انجمن صنفی کاریابی های بین المللی ایران گفت: در چارچوب اجرای یادداشت تفاهم «ساماندهی اشتغال نیروی کار ایرانی در قطر» که اردیبهشت سال 13٨٧ بین نمایندگان 2 کشور امضا شد، پرستاران ایرانی امکان استخدام در این کشور را یافته اند.

به گزارش پرستارنیوز، «محمد احمدپور» در خصوص اعزام نیروی پرستار به قطر گفت: این یادداشت تفاهم در آذرماه سال ۱۳۹۳به امضای «علی ربیعی» وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی جمهوری اسلامی ایران و «عبدالله بن صالح الخلیفی» وزیر کار و امور اجتماعی قطر رسید.

وی ادامه داد: همچنین بیست و سوم بهمن ماه سال ۱۳۹۶ هیاتی از وزارت کار قطر به تهران آمد و در نشست با مدیرکل دفتر هدایت نیروی کار و کاریابی های وزارت کار، معاون مدیر کل امور بین الملل وزارتخانه، نماینده انجمن صنفی کاریابی های بین المللی ایران (اصکابا) و چند تن دیگر از مسئولان مرتبط ماده ۱۶ این یادداشت تفاهم بررسی و مصوباتی تایید شد که بکارگیری نیروی کار در رشته پرستاری از آن جمله بود.

احمدپور بیان داشت: برابر اعلام «محمدعلی جلایر» وابسته کار جمهوری اسلامی ایران در قطر، متقاضیان باید واجد شرایط وزارت بهداشت قطر برای شغل پرستاری باشند و پذیرفته شدگان در مراکز بیمارستانی، کلینیک های درمانی و تخصصی، کلینیک مدارس یا به صورت پرستار خصوصی در خانه ها به کار گرفته می شوند.

لزوم انعقاد قرارداد کاری برای ضمانت اجرا
به گفته وی، انجمن صنفی کاریابی های بین المللی ایران (اصکابا) موارد زیر را با اشتیاق اما توجه به چارچوب های قانونی و حقوقی مرتبط زیر دنبال می کند:

«هرگونه اقدام در این زمینه منوط به ابلاغ رسمی مراتب از سوی دفتر هدایت نیروی کار و کاریابی‌ها یا معاونت توسعه کارآفرینی و اشتغال به اصکابا است که با پیگیری های تلفنی، هشتم فروردین نامه مربوط به اعلام مراتب از سوی جلایر به دفتر هدایت نیروی کار رسید و اقدامات بعدی مطابق صلاحدید وزارت کار در نخستین روزهای پس از تعطیلات انجام می شود».

احمدپور ادامه داد: مطابق استانداردهای بین المللی، از دیدگاه فنی، هر گونه اشتغال نیروی کار پرستاری و پزشکی در قطر مانند هر کشور دیگر، قبل از همه باید با تایید صلاحیت حرفه ای هر فرد به صورت موردی و بر اساس ارزیابی صلاحیت‌های حرفه ای از سوی وزارت بهداشت قطر صورت پذیرد که این مهم، مورد تاکید اصکابا و همچنین نمایندگان قطر در کمیته مشترک مربوطه نیز بود که این امر از طریق وابسته کار ایران در قطر پیگیری می شود.

وی تاکید کرد «توافق حاصل شده بین شرکت خصوصی و جلایر شفاهی بوده است؛ بنابراین بدون وجود قرارداد، ضمانت اجرای قابل اتکایی از دیدگاه حقوقی وجود ندارد».

این مقام صنفی ادامه داد: طرف قطری طبق اعلام وابسته کار ایران در قطر، یک شرکت خصوصی است. نماینده بخش خصوصی در حوزه اشتغال خارج کشور مطابق قانون و رویه همیشگی قبلی، انجمن صنفی کاریابی‌های بین المللی ایران (اصکابا) است. بنابراین بر اساس ضوابط حقوقی، رعایت تناسب شخصیت حقوقی در ۲ طرف منطبق با شئونات بین المللی، فعالیت های اجرایی از مسیر اصکابا و توسط کاریابی های بین المللی عضو این انجمن انجام می شود.

وی ادامه داد: علاقه مندان می توانند ضمن پذیرش این اصل از نظر حقوقی که ارسال رزومه (اطلاعات شخصی) هیچگونه تعهدی برای اصکابا ایجاد نمی کند، رزومه های خود را به رایانه رسمی انجمن به نشانی info@scaba.ir ارسال یا در سامانه این انجمن ثبت نام کنند.
متقاضیان در صورت نیاز به اطلاعات بیشتر می توانند با دفتر اصکابا به شماره ۸۸۸۸۶۸۷۵ تماس بگیرند.

هفته گذشته وابسته کار جمهوری اسلامی ایران در قطر گفت: استخدام پرستاران در چارچوب اجرای تفاهم نامه همکاری کار و کارگری ایران و قطر انجام می شود که بهمن ماه سال ۱۳۹۶ با حضور هیاتی از وزارت کار قطر در تهران امضا شد.

«محمدعلی جلایر» افزود: بر اساس این توافق و در مرحله نخست قرار است یک شرکت خصوصی قطری بخشی از کادر پرستاری خود را از طریق ایران تامین کند.

جلایر یادآوری کرد: در دهه گذشته بیش از ۸۰ پرستار از ایران به قطر اعزام شدند که اکنون شمار کمی از آنان در این کشور باقی مانده اند.

به گفته وی، در چهار سال گذشته حدود یکصد نفر نیروی کار ایرانی به قطر اعزام شدند که فقط در بخش خدماتی بویژه رستوران های ایرانی به کار گرفته شدند.

وابسته کار جمهوری اسلامی ایران در قطر اعلام کرد: تاکنون اطلاعات چهار هزار و ۵۰۰ خانوار ایرانی شاغل در قطر به ثبت رسیده و برای آنان کارنامه شغلی صادر شده است که بر اساس این اطلاعات حدود ۳۰ هزار ایرانی در قطر زندگی می کنند.


نوشته شده توسط:سردبیر .. - 3521 مطلب
پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: 214
برچسب ها:
دیدگاه ها
یادداشت
گفتگو
گزارش
اخلاق پرستاری
جذب و استخدام
حوادث