تجمع پرستاران مقابل صندوق تعاونی اعتبار نظام پرستاری

دسته: حوادث
بدون دیدگاه
شنبه - ۲۳ تیر ۱۳۹۷
تجمع پرستاران مقابل صندوق تعاونی اعتبار نظام پرستاری

شماری از پرستاران امروز (شنبه) در اعتراض به عدم تعهد صندوق اعتباری نظام پرستاری و پرداخت نشدن مطالبات و سپرده های خود در مقابل ساختمان این صندوق تجمع کردند.

به گزارش پرستارنیوز، حدود ۳۰۰ پرستار زن و مرد امروز در مقابل ساختمان صندوق تعاونی اعتبار سازمان نظام پرستاری تجمع کردند و خواستار پرداخت وام ها وعده داده شده این صندوق یا بازپرداخت سپرده های خود شدند.

یکی از این پرستاران معترض در این تجمع که نخواست نامش ذکر شود، به خبرنگاران گفت: همیشه شاهد کوتاهی نسبت به حقوق پرستاران در کشور هستیم و این قشر زحمتکش با توجه به مشکلات مختلف کاری، انتظار دارد سازمان نظام پرستاری حمایت بیشتری برای مطالبات معیشتی آنها داشته باشد.

وی نسبت به نداشتن تعهد صندوق اعتباری نظام پرستاری به آورده این قشر در این صندوق انتقاد کرد و افزود: در این صندوق، بیش از ۳ هزار پرستار از سطح کشور عضو هستند که برای دریافت وام های قرض الحسنه هر یک ۳۰ تا ۴۰میلیون تومان در این صندوق سرمایه گذاری کردندو انتظار داشتند با سررسید زمان اعلام شده و بعد از ۹ماه از سپرده گذاری حداقل معادل میزان سپرده خود از این صندوق وام دریافت کنند.

وی اضافه کرد: اکنون که زمان پرداخت وام رسیده است، این صندوق از پرداخت وام خودداری می کند و حتی اصل سپرده ما را نیز بر نمی گرداند.

این پرستار گفت: بسیاری از پرستاران برای دریافت وام های قرض الحسنه خود به میزان مبلغ سپرده بیش از ۹ ماه سرمایه و دسترنج خود را در این صندوق پس انداز کرده اند اما این تعاونی اعتباری در مهلت اعلام شده نسبت پرداخت وام تعهدی ندارد و اکنون اصل سرمایه اعضا نیز توسط این موسسه پرداخت نمی شود.

به گفته وی در صورت پرداخت نشدن مطالبات اعضا، روزهای آینده در مقابل سازمان نظام پرستاری تجمع خواهیم کرد.

تجمع شماری از پرستاران امروز در مقابل ساختمان نظام پرستاری تهران که محل صندوق تعاونی اعتبار این سازمان نیز هست انجام شد و برای تأمین امنیت تعدادی از ماموران نیروی انتظامی نیز در محل مستقر شدند.

*مشکلی در پرداخت سرمایه سپرده گذاران وجود ندارد
محمد شریفی مقدم، معاون سازمان نظام پرستاری در واکنش به این تجمع اظهارداشت: تعاونی اعتباری نظام پرستاری با مجوز بانک مرکزی و نظارت وزارت تعاون در سال ۸۸ شروع به فعالیت کرد که در این مدت تمام شاخص های آن رشد صعودی و مثبت را داشته است.

وی با بیان اینکه مجمع عمومی این تعاونی در سال ۹۶ (۲۰تیر) با حضور اعضا برگزار شد، ادامه داد: در سال ۹۶ حدود ۷۶ میلیارد تومان وام (۵۰میلیارد از طریق سپرده و ۲۶ میلیارد از آورده تعاونی) به پرستاران پرداخت شد که این میزان نسبت به سال قبلی ( سال ۹۵) ۱۰۰درصد رشد داشته است.

به گفته وی پرداخت وام در سالهای ۹۵ و ۹۴ به ترتیب ۳۵ و ۱۸ میلیارد تومان به سپرده گذاران بود که در مجمع عمومی اخیر (۲۰تیرماه) در گزارش بازرس و حسابرس قانونی هیچ تخلفی وجود نداشته است.

معاون سازمان نظام پرستاری کشور خاطر نشان کرد: در حال حاضر تراز مالی این تعاونی رشد مثبت را نشان می دهد و همچنین ۳۰درصد سود سهام (اعضای سازمان نظام پرستاری )، خرداد ماه پرداخت شد.

شریفی مقدم اضافه کرد: در ماه اخیر تلاطم در بازار ارز، طلا و مسکن باعث شد تا بانکها محدودیت هایی در منابع داشته باشند اما در ماههای فروردین، اردیبهشت و خرداد ماه به روز سپرده و تسهیلات به اعضا پرداخت شده است.

وی به جو روانی چند روز اخیر در خصوص این مجموعه اشاره کرد و اظهار داشت: روز پنجشنبه (۲۱ تیرماه) تعدادی از اعضای سپرده گذار در صدد بودند تا سپرده آنها هر چه زودتر پرداخت شود که این موضوع باعث ایجاد جو روانی در این زمینه شد.

معاون سازمان نظام پرستاری کشور ادامه داد: طبیعتا در پرداخت وام ها یک منبع ورودی و خروجی وجود دارد که ورودی آنها از سپرده اعضا و وام گیرنده ها تامین می شود.

وی گفت: همین امروز به ۱۱ سپرده گذار مبلغ ۳۵۰میلیون تومان پرداخت شد اما شاهد ۳۰۰همکار پرستار که مبالغ خود را در این تعاونی سپرده گذاری کرده اند بودیم که تجمع کردند، به آنان اطمینان می دهم که در پرداخت مبالغ سهامداران هیچ مشکلی وجود نخواهد داشت.

به گفته وی میزان بازپرداخت این تعاونی در ماه حدود ۴میلیارد تومان است و افرادی که سپرده گذاری می کنند برای آنها هیچ مشکلی به وجود نمی آید.

شریفی مقدم از همکاران و سپرده گذاران این تعاونی خواست که به شایعات و جو روانی توجه نکنند.

به گفته او هم اکنون ۶ هزار عضو کلی و ۲۵هزار سهامدار در تعاونی اعتبار نظام پرستاری سپرده گذاری دارند.


نوشته شده توسط:سردبیر .. - 3607 مطلب
پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: 440
برچسب ها:
دیدگاه ها
یادداشت
گفتگو
گزارش
اخلاق پرستاری
جذب و استخدام
حوادث