تجمع اعتراضی مجدد برخی اعضای تعاونی اعتبار نظام پرستاری

دسته: حوادث
بدون دیدگاه
دوشنبه - ۲۹ مرداد ۱۳۹۷
تجمع اعتراضی مجدد برخی اعضای تعاونی اعتبار نظام پرستاری

حدود 30 تن از اعضای صنندوق تعاونی اعتبار سازمان نظام پرستاری امروز - دوشنبه- با تجمع در مقابل ساختمان این تعاونی و سردادن شعارهایی خواستار پاسخگویی مسئولان و بازگردان پس انداز پرستاران در این صندوق شدند.

به گزارش پرستارنیوز از ایرنا، این افراد برگه هایی رنگی به دست داشتند که بر روی آنها جملاتی همچون «ما به مجوز بانک مرکزی اعتماد کرده بودیم»، «مسئولان نظام پرستاری کجایید؟ خواب غفلت؟» و «اجتماع اعتراض آمیز مالباختگان تعاونی نظام پرستاری» نوشته شده بود.

این معترضان در مقابل ساختمان صندوق تعاونی اعتبار نظام پرستاری تجمع کرده بودند، با حرکت به سمت ساختمان خبرگزاری جمهوری اسلامی شعارهایی همچون «ما مالباخته ایم؛ حمایت، حمایت»، «پول های ما را پس بدهید»، «حمایت از تعاونی؛ خیانت، خیانت» و «مفسد اقتصادی؛ مجازات، مجازات» سر دادند.

حمیدرضا مقیمی همسر یکی از سپرده گذاران این تعاونی  گفت: در حدود یک ماه است که هیچ یک از مسئولان تعاونی اعتبار نظام پرستاری که با تبلیغات زیاد و با وعده پرداخت وام کم بهره پول های پرستاران را به سمت این صندوق هدایت کردند، اکنون پاسخگو نیستند و حاضر نیستند اصل پول ما را برگردانند و مدیرعامل تعاونی اعتبار نظام پرستاری نیز در محل کار خود حاضر نمی شود و به تلفن های ما پاسخ نمی دهد.

وی افزود: این تعاونی نه تنها وام نمی دهد که حاضر نیست اصل سپرده های اعضا را پس بدهد و از طرف دیگر مدیرعامل تعاونی از ما خواسته که تجمع نکنیم و قول داده که مشکل را حل می کند ولی تاکنون هیچ کاری نکرده است.

مقیمی اضافه کرد: بسیاری از اعضای این تعاونی به دلیل مشکلات مالی درخواست وام کرده اند. برخی برای بیماری یا ازدواج فرزندان خود درخواست وام کرده اند و حالا با مشکلات فراوانی رو به رو هستند.

وی گفت: مدیرعامل تعاونی حاضر به پذیرش نماینده مالباختگان نیست و البته شکایت هایی در دادسرای پولی و مالی و همچنین در سازمان بازرسی کل کشور از نظام پرستاری مطرح شده است.

برخی از حاضران در این تجمع اعلام کردند که در حدود پنج هزار نفر عضو این تعاونی و سه هزار نفر سپرده گذار هستند. مسئولان تعاونی تهدید کرده اند که اگر شکایتی از سوی اعضا صورت بگیرد، پول سپرده گذاران را پس نخواهند داد.

بنا بر مشاهدات؛ کارکنان شرکت تعاونی اعتبار اعضاء و شاغلان سازمان نظام پرستاری در طبقه زیرین ساختمان نظام پرستاری تهران بزرگ مشغول به کار بودند ولی کسی پاسخگوی سوالات معترضان نبود و پاسخگویی به هر سوالی را به مدیرعامل تعاونی حواله می کردند که در ساختمان حضور نداشت.

به گفته برخی از حاضران، اگر چه این تعاونی به هیچ یک از اعضا وام نمی دهد ولی همچنان آماده پذیرش سپرده سپرده گذاران هستند.
علی از مالباختگان این تعاونی گفت: از خرداد سال گذشته رابطانی را از سوی سازمان نظام پرستاری به بیمارستان ها فرستادند و اعلام کردند درصورتی که یک سال سپرده اعضاء در تعاونی بماند، وام های کلان با سودهای یک تا ۱۰درصد به پرستاران خواهند داد.

وی افزود: از ۲۰ اسفند سال گذشته وام های این تعاونی قطع شد و در اردیبهشت امسال اعلام کردند که تعاونی ورشکست شده و هیچ پولی نیز ندارند که بتوانند سپرده های اعضاء را مسترد کنند.

وی اضافه کرد: بدهی این تعاونی به اعضا بیش از ۵۰ میلیارد تومان است ولی هیچ کسی پاسخگو نیست؛ از هیات مدیره گرفته تا مسئولان نظام پرستاری، وزارت بهداشت و بانک مرکزی اعلام کرده اند که مسئولیت پاسخگویی به عهده مسئولان صندوق تعاونی اعتبار نظام پرستاری است.

وی افزود: به قوه قضاییه شکایت کرده ایم ولی ماه ها طول می کشد تا به این پرونده رسیدگی کنند.

یکی دیگر از مالباختگان گفت: مسئولان تعاونی اعتبار نظام پرستاری نه اعلام ورشکستگی می کنند و نه حاضرند به اعضاء وام پرداخت کنند و نه پول سپرده گذاران و سود اعلام شده را می دهند.

وی افزود: مالباختگان یک بار در مقابل مجلس شورای اسلامی تجمع کردند. ما به اینجا آمده ایم تا با صحبت و مذاکره به مشکل اعضاء پایان دهیم ولی ما به ته خط رسیده ایم. چون اکثر پرستاران عضو این تعاونی بدهکار هستند.

یکی از سپرده گذاران گفت: در شرایطی که اعلام کرده اند حداکثر سود سپرده گذاری ۱۸ تا ۲۰درصد است، این تعاونی با کدام مجوز سود ۳۰درصد به سهامداران می دهند.

وی افزود: ما از مسئولان تعاونی خواستار معرفی حسابرس و وکیل شدیم ولی به بهانه هایی از ما زمان خریدند و در این شرایط وام های اعضا را عقب انداختند و شاید تا کنون به ۱۰درصد از تعهدات خود عمل کرده باشند.

یکی از مالباختگان خواستار ممنوع الخروج شدن مدیرعامل این تعاونی شد و گفت: ما خواهان مجازات عاملان این مشکل هستیم. تعاونی نام نظام پرستاری را به دوش می کشد ولی نظام پرستاری هیچ مسئولیتی را در این زمینه قبول نمی کند.

ماه گذشته نیز تعدادی پرستار زن و مرد در مقابل ساختمان صندوق تعاونی اعتبار سازمان نظام پرستاری تجمع کرده بودند و خواستار پرداخت وام های وعده داده شده این صندوق یا بازپرداخت سپرده های خود شده بودند.

* ۷۶ میلیارد تومان وام به پرستاران پرداخت شد
تماس های خبرنگاران با عباس نصرت بخش، مدیرعامل تعاونی اعتبار نظام پرستاری برای پاسخگویی به مطالبات تجمع کنندگان به جایی نرسید ولی محمد شریفی مقدم، رئیس هیات مدیره این تعاونی و معاون سازمان نظام پرستاری مطالبی را در این زمینه بیان کرد.

وی گفت: بیشتر مشکلات این تعاونی از ۲۳ تیر و با تغییرات صورت گرفته در هیات مدیره پدید آمده و در واقع مسائل این تعاونی را می توان مرتبط با مسائل سیاسی، اقتصادی، انتخاباتی و مدیریتی این صندوق دانست.

شریفی مقدم افزود: اگر پنج درصد از سهامداران هر بانک یا موسسه ای به طور همزمان درخواست دریافت سپرده خود را داشته باشند، هیچ بانکی قادر به پاسخگویی نیست ولی مشکلات اعضای این موسسه بیشتر مربوط به اعضای جدید است که درخواست وام دارند و البته بر اساس مصوبه هیات مدیره این تعاونی از ۲۴ تیر هیچگونه سپرده گذاری در این تعاونی انجام نمی شود.

معاون سازمان نظام پرستاری افزود: در سال ۹۶ حدود ۷۶ میلیارد تومان وام به پرستاران پرداخت شده و در سال های ۹۵ و ۹۴ نیز به ترتیب ۳۵ و ۱۸ میلیارد تومان به سپرده گذاران پرداخت شده بود و هیچ تخلفی نیز در گزارش بازرس و حسابرس قانونی نداشتیم.

معاون سازمان نظام پرستاری گفت: از ۷۰ میلیارد تومان موجودی این تعاونی ماهانه در حدود چهار میلیارد تومان برگردانده می شود و چون منابع ورودی برای پرداخت وجود ندارد، بر اساس تاریخ سپرده گذاری اعضاء، سپرده های اعضاء پرداخت می شود.

وی افزود: برخی از اعضای این صندوق که وام گرفته بودند، حاضر به تهاتر شدند و در حدود دو میلیارد تومان از این طریق به اعضا برگردانده شد.

شریفی مقدم افزود: بیشتر کسانی که به وضعیت این تعاونی اعتراض دارند. در حدود ۳۰ نفر هستند که طی یک سال گذشته سپرده گذاری کرده و خواستار دریافت سپرده خود هستند در حالی که بسیاری دیگر از اعضا برای دریافت سپرده بر آنان مقدم هستند.

وی اضافه کرد: مهمترین نکته در این خصوص مساله اعتماد است. اگر اعضا به این تعاونی اعتماد داشته باشند، بیشتر مشکلات حل می شود ولی بازار ارز و سکه و مسکن در ماه های گذشته باعث شد تا موجی از بی اعتمادی راه بیفتد و اعضاء خواستار دریافت سپرده های خود شوند.

شریفی مقدم وعده داد: تعاونی اعتبار نظام پرستاری در حدود ۹ هزار سهامدار فعال دارد. اگر سهامداران صبر داشته باشند و به تعاونی اعتماد کنند، کارهای این تعاونی پس از مدتی به حالت عادی برخواهد گشت.


نوشته شده توسط:سردبیر .. - 3527 مطلب
پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: 185
برچسب ها:
دیدگاه ها
یادداشت
گفتگو
گزارش
اخلاق پرستاری
جذب و استخدام
حوادث