تاریخچه تشکیل سازمان نظام پرستاری

دسته: کافه پرستار , گفتگو
بدون دیدگاه
سه شنبه - ۴ مهر ۱۳۹۶
تاریخچه تشکیل سازمان نظام پرستاری

یادم می آید در زمان جبهه و جنگ با یکی از دوستان به بیمارستان شهرمان در تربت حیدریه رفتیم تا امدادگری یادبگیریم. همین باعث شدکه به پرستاری علاقه پیدا کنم. حدود6 ماه تا یک سال پس از گذراندن دوره امدادگری توفیق پیدا کردم در سال 65 یعنی همان سالی که دیپلم گرفتم به عنوان نیروی امدادگر به جبهه بروم. در آن جا بود که خیلی بیشتر به پرستاری علاقه مندشدم. بعد از آن مدت تا سال 71کارمند یکی از دستگاه های نیروهای مسلح بودم و در سال 71 وارد دانشگاه شدم و اولین انتخابم هم پرستاری بود.

پرستارنیوز به نقل از #مجله_صنفی_پرستاری_دوپامین تاریخچه تشکیل سازمان نظام پرستاری از زبان محمد میرزابیگی را بدین شرح منتشر می کند.

قسمت اول:
یادم می آید در زمان جبهه و جنگ با یکی از دوستان به بیمارستان شهرمان در تربت حیدریه رفتیم تا امدادگری یادبگیریم. همین باعث شدکه به پرستاری علاقه پیدا کنم. حدود۶ ماه تا یک سال پس از گذراندن دوره امدادگری توفیق پیدا کردم در سال ۶۵ یعنی همان سالی که دیپلم گرفتم به عنوان نیروی امدادگر به جبهه بروم. در آن جا بود که خیلی بیشتر به پرستاری علاقه مندشدم. بعد از آن مدت تا سال ۷۱کارمند یکی از دستگاه های نیروهای مسلح بودم و در سال ۷۱ وارد دانشگاه شدم و اولین انتخابم هم پرستاری بود.

در دوران دانشجویی مثل اکنون که یکسری مشکلات وجود دارد، آن زمان هم یکسری نواقص که به مراتب شدیدتر و بیشتر از الان بود، در پرستاری وجود داشت. در سال ۷۳ به جهت انجام کاری به تهران رفتم. در آن زمان گروه هایی صنفی در پرستاری فعال بودند که البته هدف آن ها تشکیل نظام پرستاری نبود.

آن زمان هم یکسری کمبود هایی در پرستاری وجود داشت مثل طرح پرستار۳ساله، طرح آموزشکده های پرستاری،کمبود نیروی پرستار و … . مثلا به ازای هر تخت بیمارستانی ۴/. نیرو وجود داشت. در صورتی که تعداد تخت ها در آن سال ها خیلی کمتر بود و پرستار بیکار هم زیاد بود.

چند باری که به تهران در این گروه های صنفی آمدم، دیدم تند روی ها زیاد است. مثلا یک بار در تالار مولوی دانشکده حقوق دانشگاه تهران علیه مسوول پرستاری وزارتخانه شعارمی دادند. جو تندی درست شده بود در حدی که تیمی آمد و با آن ها برخورد کرد. جمعی ریختند و کسی که سخنرانی می کرد از یک پنجره فرار کرد و خلاصه همگی متفرق شدند. به من حالت بدی دست داد و به خود گفتم اگر این مسائل حق است که مسیرحق را می توان پیش گرفت و اگر هم ناحق است چرا بااین شکل بد مطرح می شود.

 

وقتی به مشهد برگشتم، علیه این تند روی هامطلبی نوشتم و به برد دانشکده زدم؛ همین مساله باعث شدکه عده ای از نمایندگان دانشجویان ترم های مختلف دانشکده دور ما جمع شوند. این جرقه ای برای تشکیل مجموعه ای تحت عنوان کمیته همبستگی دانشجویان و فارغ التحصیلان استان خراسان شد و بعد از آنجا یکسری مکاتبات و مراودات شکل گرفت. درهمان تهران هم من یکسری افرادی شناسایی کرده بودم در حد۱۰ تا ۱۵ نفرو تعدادی راجمع کردیم و مکاتبات و مراوادتی شکل گرفت.

خلاصه در ابتدا نمایندگان ترم ها در مشهد جمع کردیم بعد فراتر رفت به سمت بچه های دانشکده و استان و کشورو…جمع های چندنفره نوعا در مشهد تشکیل شد. بعد بچه های تبریز میزبانی را برعهده گرفتند. بعد شیراز، بعد اصفهان و… .تهران دهمین یا پانزدهمین شهری بود که به جمع ما پیوست.

تااینکه ما به این جمع بندی رسیدیم که کسی که میخواهد در دریا ماهی بگیرد دنبال تک تک ماهی ها نمی رود، بلکه در دریا توری می اندازد تا تعدادی ماهی شکار کند؛ بنابراین ما هم باید تشکیلاتی داشته باشیم.

در سال ۷۵ یک نامه به رییس مجلس وقت نوشتم که ما به تشکیل یک سازمان و یک معاونت پرستاری در وزارت بهداشت نیازمندیم. در آن زمان اعضای انجمن پرستاری و سایر دوستان از جمله خانم دکتر مداح رییس بورد، آقای حسن پور رییس دانشکده پرستاری مشهد، دکتر عابدی رییس دانشکده پرستاری اصفهان، آقای شمس و… که افراد با تجربه و پخته ای بودند که ما دانشجویان را تنها نگذاشتتد و به میدان آمدند و ما با کمک این دوستان پیش نویس قانون سازمان را نوشتیم. این نامه را به وسیله پست به بقیه دوستان در سطح کشور نشر دادیم و نظرات سایر افراد را هم جمع آوری کردیم و با کمک آقای حسن پور این نظرات را تلفیق کردیم.

نهایتا منجر به این شد که در سال ۷۶ یک نشست تاریخی در مشهد تشکیل شد که۲۰ نفر نماینده مجلس از اعضای هیات رییسه مجلس، کمیسون بهداشت و درمان و کمیسیون امور اداری و استخدامی در این نشست حضور داشتند و قرار بود که آیین نامه سازمان را رسما به مجلس بدهیم تا اساس نامه سازمان نظام پرستاری تبدیل به قانون شود. پیش آن نیز به دانشکده های پرستاری کل کشور نامه زده بودیم و یک جمع ۵۰۰ نفره متشکل از روسای دانشکده ها و نمایندگان دانشجویان به مشهد آمده بودند. و چون بحث ما جدی شده بود از طریقی پیامی هم از رییس مجلس وقت گرفتیم که قول دادند که موضوع تشکیل سازمان نظام پرستاری را در مجلس پیگیری کنندکه خانم صدیق نماینده مجلس مشهد پیام رییس مجلس را در جمع ان نشست قرائت کرد.

در آن نشست ما یک اردوگاه به صورت حجره حجره گرفته بودیم و ۲۰۰ نفر از بچه ها در گروه های ۱۰ نفره به مدت ۴۸ ساعت روی آیین سازمان کار کردند و نظرات نهایی خودشان را ارائه دادند و در نهایت به حرمت امام هشتم ۸ هدف برای آیین نامه سازمان گذاشته شد.

ادامه دارد…


نوشته شده توسط:سردبیر .. - 3392 مطلب
پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: 242
برچسب ها:
دیدگاه ها
یادداشت
گفتگو
گزارش
اخلاق پرستاری
جذب و استخدام
حوادث