باید فضای مشارکت حداکثری نخبگان پرستاری در نظام پرستاری فراهم باشد

دسته: کافه پرستار , گفتگو
بدون دیدگاه
دوشنبه - ۱۲ آذر ۱۳۹۷
باید فضای مشارکت حداکثری نخبگان پرستاری در نظام پرستاری فراهم باشد

رئیس هیئت مدیره نظام پرستاری گناباد و بجستان با بیان این که در دوره های پیشین سازمان نظام پرستاری دستاوردهای بسیاری برای حرفه پرستاری رقم خورده است ، گفت: در سال های اخیر و با توجه به فعالیت های انجام شده در سازمان نظام پرستاری، این سازمان به نخبه کشی در این حرفه پرداخته است و تنها جامعه پرستاری از این امر متضرر خواهند شد.

حمید ذوالفقاری در گفتگو با خبرنگار پرستارنیوز، با اشاره به این که بنده افتخار این را داشته ام که در سال ٨٠ عضو کمیته دانشجویی پیگیری تشکیل سازمان نظام پرستاری بودم که به دلیل مرور زمان این خاطرات و اهمیت این مناسبت از خاطره ها کمرنگ شده بود، گفت: از فعالیت سایت خبری پرستار نیوز کمال تشکر را دارم که رویداد مهم تصویب قانون تشکیل سازمان نـظام پرستاری در مجلس شورای اسلامی را یادآوری کرده و از دل تاریخ بیرون کشیدند.

وی ادامه داد: قانون سازمان نظام پرستاری در سال ۸۱ به تصویب مجلس ششم شورای اسلامی رسید که با نگاهی به چگونگی روند تدوین و تصویب قانون سازمان نظام پرستاری در مجلس از یک طرف شعف آن روزها را به یاد آورد و از طرف دیگر دل نگران شد و نگاهی از سر حسرت به آن خاطرات انداخت.

رئیس نظام پرستاری گناباد و بجستان تصریح کرد: برای تشکیل سازمان نظام پرستاری بسیاری از عوامل ، اساتید هیات علمی، همکاران بالینی، دانشجویان و پیشکسوتان حرفه‌ای پرستاری با جدیت و پشتکار و همدلی توانستند در فضایی که مناسب تشکیل سازمان هم نبود با لابی‌های قوی و پیگیری های بعمل آمده با یک کار تخصصی شبانه روزی و مجاب کردن کمیسیون بهداشت درمان و صحن علنی مجلس ، پرستاری را به عنوان یک حرفه مستقل معرفی نمایند و به تشکیل این سازمان بپردازند. این امر یک اتفاق بسیار بزرگ در جامعه پرستاری به شمار میرود که تنها با همدلی و همزبانی همکاران بالین، دانشگاه‌ها وپیشکسوتان رخ داد.

وی با تاکید بر نگاهی گذرا به تاریخچه سازمان نظام پرستاری از سال ۸۱ تا کنون افزود: در دوره نخست این سازمان بنده به عنوان نایب رئیس هیئت مدیره نظام پرستاری فعالیت کردم و طی دوره های بعد نیز به عنوان رئیس هیئت مدیره حضور داشته ام. در سیری که سازمان نظام پرستاری شکل گرفت، اوج گرفت و توانست کارهای بسیار بزرگی انجام دهد یک سوال پیش می آید و آن این است که چرا نتوانستیم آن را در اوج نگه داریم و ارتقا دهیم ؟

ذوالفقاری خاطر نشان کرد : سازمان نظام پرستاری و هیئت مدیره ها در سراسر کشور تشکیل شدند و شورای عالی سازمان نظام نیز پرستاری شکل گرفت و یک همدلی در این فضا بوجود آمد که منشا فعالیت های بسیاری شد و به تصویب قانون تعرفه گذاری که یک قدم بسیار بزرگی از دل سازمان نظام پرستاری و این تشکل بود، انجامید.

وی با تاکید بر این که سازمان نظام پرستاری ارتباط خوب و تنگاتنگی با نمایندگان مجلس، وزارت بهداشت و دفاتر پرستاری برقرار نمود، عنوان کرد: در واقع تصویب چارت سازمان و معاونت پرستاری در وزارت بهداشت و در سطح دانشگاه ها به عنوان دستاورد بزرگی برای این حرفه در طول کمتر از ۱۰ سال اتفاق افتاد و این در مقایسه با سایر حرف جای تحسین بسیار دارد و این دستاوردها با تلاش، پیگیری و همدلی به دست آمد .

رئیس نظام پرستاری گناباد با بیان این که آنچه این روزها باعث حسرت می شود اتفاقاتی است که در چند سال اخیر در سازمان نظام پرستاری روی داده و یک فضای ناامنی روانی برای نخبگان بوجود آورده و فضای احترام آمیز را در این سازمان را تا حدود زیادی از بین برده، اظهار داشت: در سازمان نظام پرستاری حرمت شکنی ها و نخبه کشی ها در چند سال اخیر ، اثرات روانی برجای گذاشته که تا سالها در حرفه پرستاری باقی خواهد ماند و به نوعی خودکشی سازمان تلقی شده و ایجاد حسن ظن در بین نخبگان برای اعتماد برای مشارکت در سازمان و بازگشت به روزهای نخستین بسیار سخت خواهد بود .

وی با اشاره به این که همدلی و همبستگی در سازمان نظام پرستاری کمتر شده، گفت: امیدوارم سازمان نظام پرستاری راهی را که تا کنون طی کرده ، به مسیر و ریل اصلی بازگرداند زیرا زحمات بسیاری برای این ریل گذاری کشیده شده و بستر لازم برای اقدامات مناسب تر آماده شده و امیدواریم بتدانند از این پتانسیل نیز استفاده شود.

ذوالفقاری با تاکید بر این که قانون تعرفه گذاری تا کنون اجرایی نشده و این امر صرف مصاحبه های مختلف اجرایی نخواهد شد ، افزود: برای اجرای قانون تعرفه گذاری به اتحاد همراه با کثرت نیاز است . با حفظ کثرت ، وحدت و احساس تعلق خاطرسایر کادر پرستاری از بالین تا هیات علمی و بازگشت به جوهره اصلی خود می توان به موفقیت های بسیاری در حرفه پرستاری دست یافت .

رئیس نظام پرستاری گناباد و بجستان با بیان این که امیدوارم در سال های آینده با ورود بسیاری از جوانان و صاحبان اندیشه در سازمان نظام پرستاری بتوان اهداف پرستاری را دنبال کرد ، افزود: برای ارتقا سازمان نظام پرستاری نبایست این سازمان را به جایی برای مناقشات حزبی، گروهی و سیاسی تبدیل کرد و با عدم ورود نخلگان جهت حفظ آبروی خود این سازمان را از محتوا تهی کرد زیرا با این امر کارکرد سازمان نظام پرستاری به خطر خواهد افتاد.

وی با بیان این که در بسیاری از کشورها NGO ها بازوهای اجرایی و مشورتی حاکمیت و اجرایی محسوب می شوند، خاطر نشان کرد: این جایگاه زمانی برای سازمان نظام پرستاری بدست می آید که بر روی مشارکت تمامی اقشار پرستاری در سازمان نظام پرستاری کار شود و محیط امنی برای حضور و مشارکت افراد باشد.

ذوالفقاری یادآور شد: طبق آمار معاونت پرستاری وزارت بهداشت، ۲۵ درصد تولید علم در حوزه سلامت مختص به رشته پرستاری است که این امر مایه افتخار پرستاری کشور است. خوشبختانه دانشمندان پرستاری توانسته اند در تولید علم در حوزه سلامت جایگاهی را به خود اختصاص دهند و سازمان نظام پرستاری به حضور این افراد و استفاده از دانش آنها نیاز دارد و اگر از آنها بهره مند نشود، جامعه و حرفه پرستاری متضرر خواهد شد.


نوشته شده توسط:سردبیر .. - 3612 مطلب
پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: 434
برچسب ها:
دیدگاه ها
یادداشت
گفتگو
گزارش
اخلاق پرستاری
جذب و استخدام
حوادث