امید به مثابه تاکتیک و استراتژی

دسته: انتخاب آگاهانه , کافه پرستار , گفتگو
بدون دیدگاه
پنجشنبه - ۵ اردیبهشت ۱۳۹۸
امید به مثابه تاکتیک و استراتژی

علی دادخواه از فعالین صنفی و تحلیل گر مسائل پرستاری در پی فراخوان تحریریه پایگاه خبری-تحلیلی پرستارنیوز به مناسبت نزدیک شده به ایام انتخابات پنجمین دوره سازمان نظام پرستاری کشور با خبرنگار این رسانه به گفتگو نشست و مطالب شایان توجهی را مطرح کرد.

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری-تحلیل پرستارنیوز، متن کامل این گفتگو به شرح زیر است:

پرستار نیوز :آقای دادخواه به عنوان یک تحلیل گر مسائل پرستاری اولین سوال من از شما این است که انتخابات پیش رو را چگونه می بینید و در این رقابت برای کدام یک از دو گروه مطرح شانس بیشتری قائل هستید؟

دادخواه : با سپاس از دعوت شما، در این پرسش شما یک اشتباه مهم نهفته است، ببینید رقابتی در کار نیست. در اصل گروهی هیجانی بنام “عدالتخواهی” دارد دوگانه بازی می کند. خودش زمین دعوا را مشخص می کند، خودش پیش فرض ها را مهیا می کند و خودش با فرض آنکه فلان فرد پشت فلان گروه است سعی در تهییج پرستاران دارد. یعنی یک دو قطبی یا دایکوتومی تصنعی که ابزارش توهین، توهم، تهدید و دروغگویی است. و این مسلم است که هر وقت پای دایکوتومی یا ثنویت سازی در میان بیاید یک طرف مومن است یک طرف کافر. یک طرف خدمتگزار است و مظلوم و یک طرف خائن است و ظالم. این در نهاد تفکرات ایدئولوژیک است و عدالتخواهی هم نمی تواند خارج از این حیطه عمل کند. یعنی برای بقای هستی خودش مجبور است ” دشمن سازی” بکند. و گرنه شما یک فکت برای من بیاورید که معاونت پرستاری و یا نه! جناب میرزابیگی به انتخابات پیش رو ورود کرده اند. هر چند یکسری طرفدار ناپخته هم این وسط هستند که به زعم‌خودشان از کارنامه محمد میرزابیگی دفاع می کنند ولی در حقیقت آتش بیار این بازی توهمی شده اند که عدالتخواهان راه انداخته اند. آنها واژه ابداع کرده اند:”پرستاران وابسته به قدرت ” ، از عمد این کلید واژه را بکار می برند چون هر پاسخی که به این ادعای پوچ داده شود ورود به بازی طراحی شده آقایان است. بازی که اتاق فکر آنها از سال گذشته و در جریان افشاشدن وضعیت تعاونی اعتبار پرستاران و افول شدید مشروعیت خودشان طراحی کردند .

پرستارنیوز: آقای دادخواه شما می توانید دلایل خود را در این مورد تبیین کنید؟

عدالتخواهان اصرار دارند که معاونت پرستاری وارد انتخابات شده وحتی خود شما را هم‌متهم به تبانی با این گروه می کنند .

دادخواه : ببینید برخلاف آنچه که خیلی از آگاهان و تحلیل گران صنفی پرستاری می گویند گروه “عدالتخواهی” اتاق فکر دارد.‌ یک لژ بسیار تنگ و بسته از دبیر کل و اعضای خانه پرستار همراه او. ما وقتی درباره محمود عمیدی صحبت می کنیم و انواع پرونده های وی و البته نقش او در مدیریت تعاونی پرستاران، در حقیقت از چهره دیگر شریفی مقدم پرده بر می داریم و البته عمیدی چهره رادیکال دبیرکل است در حالی که عابدینی چهره اخلاقی تر اوست. جریانی هیجانی که از مشخصه های بارز آن پارانویا، بدبینی، بدگمانی، ناامنی، تنفر، فرصت طلبی، چاپلوسی، بیگانه ترسی، فریب کاری، خود بزرگ بینی و خود بینی است. برای همه این صفات هم من فکت های متعددی دارم که در نوشته های من هست. شریفی مقدم با ابداع واژه “پرستاران وابسته به قدرت” در حقیقت یک نوع “خصومت افقی” به راه انداخت که هدف آن از بین بردن پتانسیل های موجود جامعه پرستاری بود.

چرا “عدالتخواهان” تا به این حد غیر اخلاقی و رادیکال وارد انتخابات اخیر شده اند پاسخ مشخص است آنها بیم آن را دارند که با از دست رفتن کرسی های سازمان پرونده های مالی و زد و بندهایشان علنی شود‌. من از شما می پرسم‌ معاون حقوقی و پارلمانی سازمان الان کجاست؟ و از این‌ مهم تر چرا آقای شریفی مقدم درباره ثروت رو به رشد خود چیزی نمی گوید؟ پرستاران حق دارند بدانند ایشان‌ چه مقدار دریافتی از سازمان به صورت مستمر و غیر مستمر داشته است؟ البته من به شما بگویم در وضعیت کنونی نه تعاونی اعتبار پرستاران دغدغه اصلی پرستاران است و نه پرونده های مالی و اخلاقی آقایان، چون جامعه پرستاری به وضوح نتایج حضور ایشان را رصد کرده است. این را گروه “عدالتخواهی” می داند. وی به خوبی می داند که علاوه بر بحران ناکارآمدی و بی دستاوردی با بحران عدم مشروعیت و مقبولیت هم دست به گریبان است. برای همین است که دوگانه سازی های جعلی می کند. شما فکر کنید شریفی مقدم و سازمان برای نزدیکی به وزارت تلاش نکرد، شما همین نامه اخیر  رییس کل سازمان را به دکتر نمکی وزیر بهداشت ببینید، افتضاح محض است، پر از التماس وخواهش، برای جلسه ای که او نیامده از وی تشکر می کنند . این رفتارها را مرتبا در اینها می بینیم.

خب! وقتی می بینند آن بازی به نتیجه نرسیده این بازی ها را آغاز می کنند. حالا ناف بنده را هر روز به گروهی می بندند دخلی ندارد‌. البته که من ارادت ویژه ای به جناب میرزابیگی دارم، ولی در پیگیری های معمول مطالبات پرستاران هم که گاهی از ایشان کمک می گیرم هم ایشان اصرار دارد نامی از ایشان برده نشود. خب! آدمی که می خواهد کار انتخاباتی کند که نام خودش و کارهایش را مخفی نمی کند.

پرستار نیوز :نظر شما درباره نقش دانشجویان در معادلات انتخاباتی پیش رو چیست ؟

دادخواه : ببینید من‌ خودم کارهای سیاسی ام را از دوره دانشجویی شروع کرده ام. ولی در جهانی که آرمان خواهی مرده است، در جهانی که دیگر چه گوارایی متولد نمی کند و نه حتی هیتلر و موسولینی ، جهانی به غایت پوچ و بی معنا. بحث از عدالتخواهی و کنشگری اجتماعی پیچیده است. امروز دیگر سخن از “جنبش دانشجویی” نیست، دیگر جولان گاه احزاب گوناگون نیستند. نسل جوان امروز در دانشگاه ها نه مبارز سیاسی است و نه الزاما یک روشنفکر متعهد. او مخاطبش را تغییر داده و در جامعه و در متن آن خود را می بیند. ولی من فکر می کنم دانشجویان فعال ما در رشته پرستاری هنوز این مخاطب را پیدا نکرده اند. آنها نباید وارد خط کشی های صنفی شوند. من معتقدم آفرینش، پرسش گری و ابداع در این جوانان باید بیشتر دیده شود. تاکید می کنم حضور جوانان دانشجوی پرستاری باید در قالب فعالیت های اجتماعی و حتی سیاسی میدانی تقویت شود و از مجازی کاری فاصله بگیرند. مضاف بر اینکه دشمنی های زیادی از سوی عدالتخواهان‌ حاکم بر سازمان‌ بر علیه آنان وجود دارد‌ که باید دلایلی که موجب می شود آنها برای توهین ها و‌تهمت های خود فکت هایی بیاورند را از آنها گرفت. امروز در روزنامه سپید خواندم که عبدالرضا عزیزی، عضو شورای عالی نظام پزشکی گفته است: افزایش ۸ درصدی تعرفه ویزیت در حالی که هتلینگ بیمارستان ها ۲۰ درصد افزایش یافته؛ مایه نگرانی است. نمی شود دولت برای خودش ٢٠ درصد افزایش درآمد در نظر بگیرد ولی برای پزشکان ۸ درصد افزایش تعرفه های پزشکی را به همراه داشته باشد. دود این تصمیم ها در نهایت به چشم مردم خواهد رفت و نگران هستم که کیفیت خدمات پزشکی رقیق ونازل شود.”

خب! این یک تهدید است، کاری که چندی پیش دکتر دالوندی هم‌کرد، این را دانشجویان باید دید کلان‌نگر خود افشا کنند. ما نیازمندم این نگاه جامع نگر در مقابل نگاه تنگ صنفی هستیم.

پرستار نیوز : ببینید نقش دانشجویان در ساختن هویت پرستاری بسیار مهم است‌، از این منظر هم باید بدان دقت کرد.

دادخواه : ببینید آنقدری که صنف و کنشگران صنفی به شکل گیری نوعی گروه گرایی و تهییج پرستاران کمک کرده اند، آموزش های آکادمیک و اساتید برد و پرستاری نتوانسته اند نقش آفرینی کنند. این شامل دانشجویان‌هم می شود. ما با نوعی “هولیگانیسم صنفی” در این چند ساله اخیر مواجه هستیم. یعنی بروز رفتار خشونت آمیز توسط افرادی که طرفدار یک گروه هستند. تاکید می کنم تعدادشان‌اما اندک است. اینها وارد صفحه خصوصی منتقدان می شوند و با اسامی جعلی و غیرجعلی تهدید می کنند‌. نمونه تاسف بار آن را درباره آن خانم عضو خانه پرستار مشهد ( که البته تشکیلاتی غیرواقعی است) شاهد هستیم که می آید و با نام م‌.محمدی ناسزا می گوید و حتی یکباری خود من را هم تهدید کرد.

این پدیده ایست که در نوع شدیدتر آن در فوتبال و در همین بازی اخیر تراکتور با پیکان‌شاهد آن بودیم. پرسش من این است که در سندیکائیسم ( من در اینجا به تاریخچه کلی صنف اشاره دارم ونه فقط این‌چهار سال ) چه خصلتی وجود دارد که توانایی بسیج کردن افراد گوناگون ذیل یک گروه مشخص و هدف واحد را دارد در حالی که آموزش های آکادمیک ما فاقد این‌خصلت هویت بخش هستند.

آیا فقدان هویت واحد در پرستاران و “گنگ_محوری” مستوجب خلق این ” روح جمعی” شده است؟ آیا ما در این چهارسال با ظهور نوعی “لمپنیسم” در جامعه پرستاری روبرو هستیم که هرگاه امکان ساماندهی و بسیج پیدا می کند تمایل به خشونت در آن ظهور می یابد؟ چرا کسانی که خود را در این‌چند سال اخیر “فعال صنفی” می نامند عموما در زمره کسانی هستند که به بداخلاقی، خشونت کلامی، منفعت گرایی و دروغگویی شهرت دارند؟ وقتی می گویم اساتید و دانشجویان‌ما اینجا کم کاری کرده اند بخاطر همین است. دانشجوی ما باید با فضای آکادمیک و اساتید خود مرتبط باشد و اتاق فکر او در دانشگاه باشد نه آنکه پرستاری را در غالب صنف و سازمان و البته رهبران پیشین و امروز آن ببیند. حالا شما کنار این فقدان هویت “پوپولیسم مسموم” را که از مک ایون واژه آنرا به امانت گرفته ام‌ بگذارید. پوپولیسم مسموم موجب شده است که سیاست از ارزش های جامعه باز و تنوع فاصله بگیرد و همگی به دنبال مرد قوی در عرصه سیاست بگردند و این خود باعث شده است همگان از مسئولیت اجتماعی خویش سر باز زنند و به دنبال این باشند که دیگری برای آنها تصمیم بگیرد. این‌مشکلی است که ما در پرستاری داریم و درجریان‌های صنفی مدعی نوع قهرمان_سازی وجود دارد. قطعا بین این پوپولیسم_مسموم و البته عدم شکل گیری هویت در پرستاری و بروز رفتارهای هیجانی و افراد ابن الوقت رابطه جدی و محکمی وجود دارد ‌و از همین روست که من معتقدم صنفی گری یا سندیکائیسم آسیب جدی به هویت پرستاران زده است و تا راز عقب ماندگی پرستاری و ما نشدن ” ما ” را باید در همین فعالیت ها دانست.

پرستار نیوز : اگر شما معتقدید عدالتخواهان دوگانه بازی می کنند، پس تحلیل خود را از نتایج انتخابات پیش رو بگویید؟

دادخواه : ببینید با توجه به نرخ مشارکت بسیار پایین در انتخابات پیشین می شود گفت‌با توجه به آمار هر کدام از این آقایان و خانم ها تنها توانسته اند کمتر از ۷ نفر را از جامعه پرستاری همراه خود کنند. خب! این یعنی بحران مشروعیت و مقبولیت. من به شما می گویم گروه به اصطلاح عدالتخواهی که ما با آن سر وکار داریم یعنی یک توهم یک مجازی کاری همین و بس!

انتخابات خانه پرستار خودش بهترین سند بود برای اینکه دبیرکل آن و گروهش چه مقدار توان تجهیز و تجمیع پرستاران را دارند. فالورهای مطرح این گروه مدتهاست که از آن جدا شده اند و برای همین است که دست به فیک سازی می زنند. شما در یک گروه مجازی می بینید چندین شماره ناشناس می آیند و به بزرگان حرفه فحش و ناسزا می گویند وتهمت می زنند، این در هیچ صنفی سابقه ندارد. من یک پستی در اینستاگرام خودم درباره مسایل پرستاری گذاشتم یک خانمی آمد شروع کرد به توهین کردن. خب! خواهر من کامنت ایشان را دیده بود از من‌با تعجب می پرسید :”اینها همکارانت هستند؟”

بنده قبلا هم گفته ام چون در بند مسائل انتخاباتی نیستم می توانم راحت نظر خودم را بیان‌کنم. من با ذات گرایی_صنفی یعنی این Essentialism که همه گروه های پرستاری رقیب در غالب آن می اندیشند مخالفم. این ذات_گرایی بمعنای تراشیدن یک هویت و یاIdentity برای خود و گروه خود و “دیگری” یا other را دشمن داشتن. به معنای دیگر من با هر گونه خودی و غیرخودی کردن در صنف و البته سیاست مخالفم. چون معتقدم هر کسی که می تواند به پیشبرد پروژه ارتقا حرفه پرستاری به ما کمک کند باید از او استفاده کرد و کاری نباید داشت به چه کسی نزدیک است و در کدام دسته یا گروهی قرار دارد. تهییج همکاران با رویکردهای یا ” این” یا ” آن” نوعی هژمونی ایجاد می کند که نتیجه آنرا در چهارسال گذشته دیده ایم. من با ارائه هر گونه لیست مخالفم. زیرا اینگونه روش ها جز اینکه ما رو از پتانسیل های موجود در گروه های رقیب محروم کند و زمینه را برای ریاکاری و منفعت طلبی عده ای باز بگذارد کار دیگری نمی تواند بکند. یکدست کردن هیات مدیره ها و شورایعالی اشتباه خطرناکی بود که شریفی مقدم‌ مرتکب آن شد و حاصل آن چیزی جز ظهور خودکامگی در سازمان، حذف صدای منتقدان و ظهور ابن الوقت ها نبود و این تجربه را نباید تکرار کرد‌. ولی متاسفم‌ که باز در حال تکرار این اشتباه است. شما در همین هیات مدیره رشت بگردید از ۹ نفر اصلی چهار نفر خانم عضو هیات رسما وجود خارجی ندارند‌، چهارسال است که نیستند. اینکه ما به صرف بستن‌ یک لیست برویم دست هر کسی را بگیریم بیاوریم و بعد تابلو بزنیم و جریان سازی کنیم‌ که نمی شود. حالا شما تحلیل مرا از انتخابات پیش رو می خواهید باید بگویم من ترجیح می دهم پیش بینی نکنم ولی علاقه دارم این گزینه را مطرح‌ کنم‌ که تصور کنیم‌ که این گروه عدالتخواهی دوباره در انتخابات پیروز شود. حالا شما از این‌گفته من‌تعجب می کنید.

من در اینجا از شما سوال می کنم:

اگر شریفی مقدم و معاونین و همراهانش در خانه پرستار و البته هیات ها کارآیی لازم را داشتند و توانسته بودند که در طول چهار سال گذشته گامی بسوی جلو بردارند و البته فقط یکی از شعارهایشان را محقق کنند فبهالمراد، ولی اگر نتوانستند دیگر ماندنش چه دلیلی دارد؟ وقتی خودشان معترف هستند که نتوانسته اند و بعد با پشت هم‌اندازی و فرافکنی آن را گردن معاونت پرستاری و پرستاران وابسته به قدرت می اندازند و البته وزارت بهداشت. همانطور که گفتم این حرف ها آنها را مبدل به “دلقک های توخالی”! می کند، این حرف همان معادل زیر و رو شده مامور بودم معذور است!. در حالی که پرستاران کسانی را می خواهند که مسئولیت پذیر باشند و البته توانمند. یعنی با محاسبه اینکه چه مشکلاتی در راهست بیایند و گوشه کار را بگیرند. و گرنه چهارسال دیگر هم همین معاونت پرستاری، همین پرستاران بقول این ها وابسته به قدرت و همین وزارت هم هست، باز چهار سال دیگر پرستاران بنشینند اظهار “عجز ” بشنوند، نه! “معجزه “! با این‌ منوال اگر مدعی هستند که دیگران‌ نگذاشته اند کار بکنند چهارسال دیگر چه عرض کنم من آرزو می کنم ۱۰ سال دیگر در سازمان بمانند ولی برنامه شان برای عبور از این موانع که خودشان می گویند چیست؟

ببینید آنچه که ما مافیای قدرت و ثروت می نامیم و تعریف روشن تری از نئولیبرالیسم_پزشکی است آیا ریشه در سازمانی قدرتمند بنام نظام پزشکی دارد؟ جواب مشخص است، قدرت این مافیا از سندیکای پزشکان بر نیامده است بلکه ریشه در روابط گسترده افقی با هم و نفوذ در خانه مقامات است. و در حقیقت همین مافیاست که تکلیف کمیسیون بهداشت، نظام پزشکی و انجمن اسلامی پزشکان را مشخص می کند. در حقیقت سندیکاها مانند بسیاری از نهادهای جامعه مدنی برخلاف ظاهر دموکراتیک و مطالبه خواهی که دارند در اصل در راستای منافع قدرت حاکم عمل می کنند. یعنی از طرفی از انتقال درست مطالبات توده ها به راس یعنی حاکمیت جلوگیری کرده و از طرفی دیگر باید ها و نبایدها و محدودیت ها و توانایی های حاکمیت را بخوبی به توده ها منتقل نمی کنند‌‌. البته راه حل تضعیف این سندیکاها و دیگر نهادهای جامعه مدنی انحلال آنها نیست، ولی ما باید بدانیم برای دستیابی به هسته مطالبه گری که همانا قدرت است‌ نیازمند نهادهای قوی تر در خود دولت و حاکمیت هستیم و گذاشتن تمام تخم مرغ ها داخل سبد سندیکاها کاملا غلط است. سازمان‌نظام‌پرستاری در حداکثر مطالبه گری خود هم اگر باشد که بدون توجه به درستی یا غلط بودن روش ها در دوره چهارم‌ چنین‌ بوده است، باز به بن بست های سختی برخواهد خورد که توان‌گذشتن از آن را نخواهد داشت و این می شود که گاهی مطالبه گری ماکزیمم‌ ما هم در راستای منافع همان مافیای قدرت و ثروت خواهد بود. مبدل کردن سازمان نظام پرستاری از یک سازمان صنفی به حرفه ای همانطور که نظام پزشکی چنین‌است و شیفت دادن مطالبه گری به نهادهای جدید التاسیس می تواند به ما کمک کند. پرسش مهم آنست اگر در دوره آینده انتخابات مجلس بدلیل افول ستاره بخت اصلاح طلبان پروفسور عابدی نتواند به مجلس راه یابد ما کدام گزینه جایگزین‌برای ایشان‌خواهیم داشت؟ و اصولا چرا ساز و کارهای مابرای نفوذ به نهادهای قانون گذار و نظارتی چنین ضعیف و عقیم است؟

و حالا باید فکر کرد که این‌ معجزه چگونه روی می دهد، من به شما خواهم گفت با نهاد سازی. عدالتخواهی از نوع کنشگری فردی محکوم به فنا و کاری عبس است، عدالت را باید با ساختارها جست، ساختارهایی می سازیم و ساختارهایی را خراب می کنیم، راه حل این است.

اما تحلیل من درباره انتخابات این است که در انتخابات پیش رو برگ برنده در دست افراد مستقل است. اولا که پرستاران امید خیلی کمی به سازمان خود دارند‌. استراتژی عدالتخواهان هم تشدید این ناامیدی بوده تا زمین سوخته را تحویل دیگران دهند‌. به قول خودشان ” سازمان ضعیف بهتر است از سازمان خائن “! در چنین فضایی و با یک نرخ مشارکت بسیار ضعیف من فکر می کنم افراد مستقل که داخل لیست ها نیستند شانس بیشتری بیاورند. البته هر کسی که وارد این عرصه می شود باید بداند با کوهی از مشکلات روبرو خواهد بود و زمان بسیار زیادی را باید صرف آن کند که اشتباهات چهار سال قبل را تصحیح نماید. و با توجه به شرایط حساس کنونی در کشور و تحریم ها هم‌نباید و نمی شود انتظار داشت که معجزه ای روی دهد. من خودم بیشتر متمایل به کسانی هستم که با اشتیاق و امید و البته حس همدلی و مشارکت وارد میدان می شوند و ترجیحم جوان ترها هستند، یعنی توصیه می کنم جانشین پروری در این دوره رعایت شود و یک ترکیب خوبی از جوانترها کنار افراد با تجربه وارد هیات ها شوند.

پرستار نیوز : با تشکر از وقتی که گذاشتید ،سلامت ومنصور باشید.

دادخواه: من هم‌ از شما سپاسگزارم و برای همه کسانی که برای این صنف و رشته بی ریا زحمت می کشند آرزوی موفقیت دارم. و توصیه می کنم عنوان‌ مصاحبه را “امید به مثابه تاکتیک و استراتژی” بگذارید، به جای آنچه که عدالتخواهان رواج می دهند ،یعنی نفرت.

 

 

*پی نوشت خبرنگار پایگاه خبری پرستارنیوز:

این مصاحبه پیرو فراخوان عمومی ذیل انجام شد و طبق متن آن “در صورت نقد افراد و جریانات و نهادها, حق و فرصت پاسخ افراد و نهادها محفوظ و مهیا خواهد بود”

**فراخوان عمومی تحریریه پایگاه خبری تحلیلی پرستارنیوز**

با عنایت به در پیش بودن انتخابات پنجمین دوره سازمان نظام پرستاری؛
#پرستارنیوز به عنوان اولین رسانه رسمی و مستقل در حوزه پرستاری در نظر دارد، آرا و نظرات افراد و گروه های مختلف در موردبایدها و نبایدهای این دوره از انتخابات نظام پرستاری را با هدف اطلاع رسانی و افزایش مشارکت آگاهانه منتشر نماید.

لذا از کلیه افراد حقیقی و حقوقی دعوت می نماییم تا با ارسال مقالات و مطالب مدون خود در این امر مشارکت کنند.

در همین زمینه اصول کاری به شرح زیر اعلام می گردد؛
– درج خبر، گزارش و مصاحبه در حوزه پرستاری وظیفه و رسالت ما به عنوان یک رسانه است و ناگفته پیداست که انتشار تمامی مطالبی که مورد تأیید هیئت تحریریه و سردبیر قرار گرفته‌اند، کوچک‌ترین هزینه‌ای در پی نخواهد داشت.

– یادداشت‌ها، نقدها و مطالب منتشر شده در «پرستارنیوز»، لزوماً بیانگر موضع رسمی سایت در آن خصوص نبوده و صرفاً نظر شخصی نویسنده تلقی می‌شوند که این مجموعه بنا بر سیاست حرفه‌ای خود به آن موضوعات پرداخته است. لذا تمامی مطالب بانام و عنوان حقیقی نویسندگان منتشر می شود و مسئولیت های ناشی ازمطالب بر عهده نویسنده می باشد.

– در صورت نقد افراد و جریانات و نهادها, حق و فرصت پاسخ افراد و نهادها محفوظ و مهیا خواهد بود

– «پرستارنیوز» در ویرایش و انتشار یادداشت‌ها و نقدهای نویسندگان و منتقدان محترم آزاد است. لذا مطالب حاوی تهمت و افترا به افراد و نهادها منتشر نخواهد شد.

ارتباط باما:
info@ParastarNews.ir
@parastarkhabarnegar
@parastarnews_ir


نوشته شده توسط:سردبیر .. - 3623 مطلب
پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: 292
برچسب ها:
دیدگاه ها
یادداشت
گفتگو
گزارش
اخلاق پرستاری
جذب و استخدام
حوادث