امسال بر تن پرستاری لباس هویتی پوشانده شد/اعطای نمادین پروانه صلاحیت حرفه ای به ۳ پرستار اصفهانی

دسته: روز پرستار , صنفی حرفه ای
بدون دیدگاه
چهارشنبه - ۱۳ بهمن ۱۳۹۵
امسال بر تن پرستاری لباس هویتی پوشانده شد/اعطای نمادین پروانه صلاحیت حرفه ای به ۳ پرستار اصفهانی

مدیر پرستاری دانشگاه علوم پزشکی اصفهان، اقدامات صورت گرفته درعرصه پرستاری کشور را طی سال جاری بسیا مثبت و امیدبخش خواند و گفت: امسال در جشن روز پرستار در استان اصفهان ضمن تقدیر از 200 پرستار نمونه، به سه پرستار به صورت نمادین پروانه صلاحیت حرفه ای اعطا می شود.

به گزارش پرستار نیوز از معاونت پرستاری، غلامرضا جمالی افزود: جشن بزرگداشت میلاد باسعات حضرت زینب (س) و روز پرستار به همت دانشگاه علوم پزشکی اصفهان و مشارکت نظام پرستاری اصفهان، روز پنجشنبه ۱۴ بهمن برگزار می شود و از ۱۰۰ پرستار نمونه بیمارستان های دولتی و ۱۰۰ پرستار نمونه در سطح مراکز خصوصی، اجتماعی و خیریه تقدیر می شود.

وی در آستانه روز پرستار، عملکرد و اقدامات صورت گرفته در حوزه پرستاری را مثبت و موثر خواند و گفت: به عنوان مثال بحث home care و”مراقبت در منزل” یکی از اقدامات بسیار مهمی بود که در سال جاری در حوزه پرستاری مورد توجه قرار گرفت زیرا حقیقتا این موضوع همواره به عنوان حلقه مفقوده در نظام سلامت محسوب می شد.

وی افزود: متاسفانه اکثر بیماران بعد از ترخیص از بیمارستان در خصوص نوع مراقبت پس از ترخیص سردرگم هستند و با اجرای عملی طرح مراقبت در منزل، بسیاری از مشکلات موجود در این عرصه رفع می شود و بیماران می توانند از خدمات نیروهای پرستاری در منزل بهره مند شوند که این امر به نفع جامعه و نظام سلامت کشور است.

مدیر پرستاری دانشگاه علوم پزشکی اصفهان ادامه داد: برنامه اعطای پروانه صلاحیت حرفه ای به پرستاران، موضوع مهم دیگری بود که در سال جاری پیگیری و به انجام رسید و بر اساس پیش بینی ها قرار است، تعداد ۱۰ هزار پروانه صلاحیت حرفه ای از طرف معاونت پرستاری به پرستاران بویژه مترون ها، سرپرستاران و سوپروایزرها اعطا شود.

وی پروانه صلاحیت حرفه ای را موجب هویت بخشی به جامعه پرستاری دانست و گفت: با اجرای این طرح دیگر امکان فعالیت برخی افراد که بدون هیچ تحصیلات آکادمیک پرستاری، اقدام به ارائه خدمات پرستاری می کنند، وجود نخواهد داشت و جلوی بسیاری از سوء استفاده ها و تهدیدهایی که متوجه سلامت جامعه است، گرفته می شود.

امسال بر تن پرستاری لباس هویتی پوشانده شد

جمالی افزود: ما امسال در عرصه پرستاری شاهد بودیم که با اجرای طرح صدور پروانه صلاحیت حرفه ای پرستاران حقیقتاً بر تن پرستاری لباس هویتی پوشانده شد که بسیار مسرت بخش است و امیدواریم در آینده نیز شاهد پیشرفت های روزافزون در این راستا باشیم.

وی ادامه داد: برای آینده پرستاری نیز آنچه انتظار می رود این است که شاهد پرستاری تخصصی و پرکتشنر در نظام سلامت باشیم و همانند آنچه در تمام دنیا از پرستاری انتظار می رود و در حال انجام است، در ایران نیز پرستاری را به هویت واقعی اش برگردانیم.

مدیر پرستاری دانشگاه علوم پزشکی اصفهان تصریح کرد: ما ظرفیت های بسیار زیادی در جامعه پرستاری داریم و همواره شاهد حضور فعال و موثر پرستاران در تجربه های سخت اعم از جنگ، زلزله و انواع بلایای طبیعی در کشور بوده ایم لذا بسیار مهم است که مردم کشورمان بتوانند از تمام پتانسیل های بالقوه ای که در پرستاری وجود دارد، بهره مند شوند.

وی افزود: یکی از نقش های بسیار مهم پرستاری در کنار نقش های متعددی نظیر ارائه خدمات آموزشی و مراقبتی، نقش پرستاری جامعه نگر است که هنوز در کشور ما آن طور که باید و شاید از این ظرفیت پرستاری بهره برداری نشده است و امیدواریم با برنامه ریزی و بسترسازی مناسب به بهترین نحو از این پتانسیل در جهت خدمت به مردم استفاده شود.

جمالی با اشاره به اهمیت روز پرستار و تأکید بر توجه جدی مسئولان به مسائل رفاهی و معیشتی پرستاران افزود: امیدواریم توجه به بحث رفاهی و معیشتی پرستاران تنها متمرکز به یک روز یا یک هفته نشود و مسئولان رسیدگی و توجه به این مسائل را در تمام طول سال مد نظر داشته باشند.

مدیر پرستاری دانشگاه علوم پزشکی اصفهان خاطر نشان کرد: در حال حاضر جامعه شریف پرستاری به رغم تمام کمبودها، حجم بسیاری از خدمات را در سیستم به دوش دارند و بدون چشمداشتی تمام نیروی خود را صرف خدمت به مردم می کنند و حتی در بسیار موارد از حق قانونی خود برای استفاده از مرخصی نیز بی بهره اند که امیدواریم توجه بیشتری به این مسائل شود و پرستاران علاوه بر دریافت به موقع حقوق و مزایای خود از حداقل امکانات رفاهی نظیر مرخصی بحق خود بهره مند باشند.


نوشته شده توسط:سردبیر .. - 3575 مطلب
پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: 112
برچسب ها:
دیدگاه ها
یادداشت
گفتگو
گزارش
اخلاق پرستاری
جذب و استخدام
حوادث