ارائه خدمات پرستاری در منزل به بیش از ۲۱ هزار نفر از والدین شهدا

دسته: فرهنگی ، اجتماعی
بدون دیدگاه
چهارشنبه - ۱۹ اردیبهشت ۱۳۹۷
ارائه خدمات پرستاری در منزل به بیش از ۲۱ هزار نفر از والدین شهدا

معاون بهداشت و درمان بنیاد شهید و امور ایثارگران با اشاره به خدمات مراقبت در منزل و پرستاری به ایثارگران و خانواده های شهدا گفت: به طور میانگین به 21 هزار و 239 نفر از والدین شهدا خدمات پرستاری ارائه شد.

به گزارش پرستارنیوز، عبدالرضا عباسپور از خدمات درمانی و پزشکی ارائه شده به ایثارگران به خصوص جانبازان و والدین شهدا را خدمات مراقبت در منزل و پرستاری عنوان کرد و افزود: با توجه به اصلاح ماده ۲۶ قانون جامع خدمات ‌رسانی به ایثارگران، خدمات مراقبت پرستاری به حدود ۴۶ هزار نفر از جانبازان و یک هزار ۶۱۳ نفر از همسران شهدا ارائه می‌ شود.

بنا به گزارش، آمار پدران شهدا ۴۹ هزار و ۵۷۲ نفر و مادران شهید نیز ۱۰۶ هزار و ۳۹۱ نفر هستند.

** اعزام جانبازان نیازمند درمان به خارج از کشور کاهش یافت
وی ادامه داد: با اقدامات اساسی، اکنون نیاز اعزام به خارج جانبازان نیازمند درمان تا حد بسیار زیادی کاهش یافته است و از حدود ۲۰۰ به ۱۶ مورد در یک سال رسیده است و با دعوت از متخصصان طراز اول خارجی در زمینه ‌های مختلف، درمان ایثارگران مدیریت می ‌شود و در سال گذشته ۲۱ تیم پزشکی خارجی به کشور ایران دعوت شدند و یک هزار و ۴۱۹ نفر توسط این تیم ‌ها ویزیت اولیه شدند که ۲۸۸ نفر از این بیماران تحت عمل جراحی قرار گرفتند.

وی با اشاره به راه ‌اندازی کلینیک ‌های چند تخصصی در بیمارستان ‌های ساسان و خاتم ‌الانبیاء (ص) برای درمان بیماران با مشکلات متعدد گفت: از جمله این مراکز کلینیک‌ های شیمیایی، درد و تشنج هستند که بیماران به صورت کار تیمی مورد درمان قرار می ‌گیرند.

بیمارانی که به این کلینیک‌ ها مراجعه می‌ کنند تحت درمان قرار می ‌گیرند و در صورت عدم بهبودی به متخصصین خارجی ارجاع داده می ‌شوند.

معاون بهداشت و درمان بنیاد شهید در ادامه یکی از اولویت ‌های اصلی بنیادشهید را ارائه خدمات درمانی و پزشکی به ایثارگران دانست و گفت: بنیادشهید برای ارائه این خدمات از تمام امکانات داخل کشور و حتی امکانات خارج کشور استفاده می‌کند. بیش از ۸۰ درصد خدمات درمانی مورد نیاز ایثارگران از طریق بیمه‌ های همگانی و تکمیلی انجام می ‌شود که بیمه همگانی از طریق سازمان بیمه سلامت صورت می ‌گیرد.

وی خاطرنشان کرد: در حال حاضر حدود ۷۶۰ هزار نفر تحت پوشش این بیمه قرار دارند و این بیمه‌ شدگان از خدمات بیمارستان‌های دولتی استفاده می‌کنند.

عباسپور اظهار داشت: یک میلیون و ۶۷۳ هزار نفر از ایثارگران و افراد تحت تکفل آنان نیز تحت پوشش بیمه تکمیلی قرار دارند و خدمات درمانی شامل خدمات کلینیکی، پاراکلینیکی، دارو و بستری از طریق این بیمه به صورت کامل پوشش داده می‌شود و این بیمه هیچ ‌گونه فرانشیزی نیز ندارد. در حال حاضر سالانه حدود ۲۴ میلیون مراجعه به کلینیک ‌ها و پاراکلینیک ها و بیش از ۳۸۰ هزار مورد بستری برای ایثارگران انجام می ‌شود.

** انجام طرح پایش سلامت برای ۱۶۳ هزار ایثارگر
معاون بهداشت و درمان بنیاد شهید یکی دیگر از رویکردهای این معاونت را نظارت بر درمان و ارائه خدمات مستقیم درمانی به ایثارگران عنوان کرد و گفت: برای اجرای این کار طرح پایش سلامت با مشارکت بیش از ۶۰۰ پزشک در سراسر کشور در حال اجراست که طی آن ۱۶۳ هزار نفر به صورت دوره ‌ای تحت ویزیت قرار می‌ گیرند و در صورت نیاز به مراکز درمانی ارجاع داده می ‌شوند که این ایثارگران دارای پرونده الکترونیک درمانی نیز هستند.

عباسپور افزود: در همین راستا طرح اعزام تیم ‌های تخصصی پزشکی به استان‌های کم برخوردار برای شناسایی بیماران نیز انجام می‌ شود که شامل تخصص‌ هایی چون اعصاب و روان، ارولوژی، ارتز و پروتز، ریه، مغز و اعصاب، چشم پزشکی و پوست است. سال گذشته ۱۶ تیم درمانی برای این کار به استان‌ ها اعزام شدند که حدود یک هزار و ۳۰۰ نفر تحت ویزیت قرار گرفتند و در صورت لزوم برای اقدامات تکمیلی به تهران اعزام شدند.

وی یکی دیگر از حوزه ‌های کاری معاونت بهداشت و درمان را کمیسیون ‌های پزشکی دانست و گفت: این کمیسیون وظایفی چون تعیین درصد، حالت اشتغال، احراز شهادت، تعیین پست هم ‌طراز و تقلیل ساعات کاری را بر عهده دارد و این کار با همکاری بیش از ۵۰ متخصص در حال انجام است و تیم‌ های تخصصی این کمیسیون به صورت منظم به استان ‌ها اعزام می ‌شوند.

وی ادامه داد: این کمیسیون دارای ۶ شعبه تخصصی است که شامل اعصاب و روان، شیمیایی، آسیب ‌های عمومی، بانوان، شعبه فوتی و شعبه عالی می‌ شود. در سال ۱۳۹۶، ۴۵ هزار نفر در کمیسیون ‌های پزشکی شرکت کردند که حدود ۸ هزار مورد مربوط به اولین مراجعه و بقیه مربوط به کمیسیون تجدید نظر بود.

معاون بهداشت و درمان بنیاد شهید در خصوص بیمارستان‌ های روانپزشکی بنیاد شهید گفت: در حال حاضر ۱۰ بیمارستان روانپزشکی با حدود ۹۸۰ تخت در سطح کشور فعال هستند که از این تعداد ۹ بیمارستان در ارزشیابی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی رتبه یک را کسب کرده‌اند.


نوشته شده توسط:سردبیر .. - 3521 مطلب
پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: 225
برچسب ها:
دیدگاه ها
یادداشت
گفتگو
گزارش
اخلاق پرستاری
جذب و استخدام
حوادث