اخلاق پرستاری شناسایی و احترام به حقوق پرستار و بیمار است

دسته: اخلاق حرفه ای
بدون دیدگاه
یکشنبه - ۱۴ آبان ۱۳۹۶
اخلاق پرستاری شناسایی و احترام به حقوق پرستار و بیمار است

رئیس نظام پرستاری کشور با اشاره به اهمیت اخلاق پرستاری گفت: اگر افراد حقوق یکدیگر را شناسایی، آن را به رسمیت شناخته و رعایت کنند نه تنها در روابط و مناسبت های پرستاری بلکه در سایر مناسبت های سیاسی اجتماعی ما شاهد بالندگی جامعه خواهیم بود.

به گزارش پرستارنیوز ، علی‌محمد آدابی رئیس کل سازمان نظام پرستاری در گفت‌وگو با  (ایکنا)، با اشاره به اهمیت اخلاق پرستاری در ارتقای عملکرد این گروه از جامعه پزشکی کشور اظهار کرد: اخلاق پرستاری امری است که پرستار را در جهت مسیر درست رفتار شغلی قرار داده و او را هم نسبت هم شغلان خود و هم نسبت به بیماران متعهدتر می‌کند.

وی با تأکید بر اینکه اخلاق موجب اتحاد گروه‌های پرستاری نیز می‌شود گفت: اگر بخواهم اخلاق را در دو جمله کوتاه خلاصه کنم، نخست شناخت حقوق متقابل است و دیگری رعایت این حقوق است؛ اگر افراد حقوق یکدیگر را شناسایی، آن را به رسمیت شناخته و رعایت کنند نه تنها در روابط و مناسبت‌های پرستاری بلکه در سایر مناسبت‌های سیاسی اجتماعی ما شاهد بالندگی جامعه خواهیم بود.

آدابی بیان کرد: توصیه سازمان نظام پرستاری به پرستاران این است که افراد حقوق همدیگر را بشناسند و در حیطه آن به حقوق همدیگر احترام بگذارند تنها در این صورت است که ما شاهد بالندگی اخلاق در جامعه و حرفه‌‎های پزشکی و پرستاری خواهیم بود.

رئیس سازمان نظام پرستاری یادآور شد: هر یک از نهادهایی که در حوزه پرستاری وجود دارند مانند وزارت بهداشت، دانشگاه‌های علوم پزشکی و سازمان‌ نظام پرستاری در تعالی اخلاق پرستاری نقش خود را ایفا می‌کردند رشد اخلاق پرستاری تنها مربوط به یک سازمان و نهاد نیست که آن را در تنها در حوزه اختیارات آن گروه قرار دهیم اما هر نهاد با توجه به وظایف قانونی خود موظف است در این راستا گام بردارد.

آدابی افزود: سازمان نظام پرستاری، به عنوان سازمان حد وسط بین صنف پرستاری و مردم قرار دارد هم باید از حقوق صنف دفاع کند و هم اینکه از حقوق مردم و در این زمینه جانبداری از یک گروه نداشته باشد، لذا عمده‌ترین وظیفه سازمان در راستای اخلاق پرستاری آموزش پرستاران در قالب کارگاه‌ها و همایش‌ها برای شناسایی حقوق متقابل خود و بیماران است.


نوشته شده توسط:سردبیر .. - 3284 مطلب
پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: 186
برچسب ها:
دیدگاه ها
یادداشت
گفتگو
گزارش
اخلاق پرستاری
جذب و استخدام
حوادث