اخذ وحدت رویه برای اجرای قانون ارتقا بهره وری / افزایش انگیزه پرستاران با اجرای قوانین بر زمین مانده

دسته: حقوق و قوانین
بدون دیدگاه
دوشنبه - ۲۳ مهر ۱۳۹۷
اخذ وحدت رویه برای اجرای قانون ارتقا بهره وری / افزایش انگیزه پرستاران با اجرای قوانین بر زمین مانده

مسئول کمیسیون حقوقی نظام پرستاری تهران از اخذ وحدت رویه در خصوص اجرای قانون ارتقاءبهره وری برای پرستاران خبر داد و گفت : با اجرای قوانین بر زمین مانده پرستاری ، انگیزه پرستاران افزایش خواهد یافت .

صلاح الدین بهزادی در گفت و گو با خبرنگار پرستار نیوز با اشاره به اجرای قانون ارتقاء بهره وری اظهار داشت: قانون ارتقا بهره وری کارکنان نظام سلامت در سال ۸۸ مصوب گردید و در مراکز درمانی وزارت بهداشت اجرایی شد ‌اما متاسفانه در برخی مراکز تامین اجتماعی، لشکری ، بخش های خصوصی و فوریت های پزشکی از اجرای آن خودداری کرده اند.

وی اضافه کرد: در قانون ارتقاءبهره وری شب کاری برای پرستاران ۱.۵ برابر و گروه های پرستاری اعم از پرستار، بهیار، اتاق عمل، هوشبری و فوریت های پزشکی براساس این قانون جز مشاغل سخت و زیان آور محسوب میشوند اما متاسفانه با اجرایی نشدن این قانون پرستاران از این مزایا بی بهره مانده اند‌.

مسئول کمیسیون حقوقی نظام پرستاری تهران با اشاره به این که براساس خودداری برخی مراکز درمانی از اجرای این قانون به دیوان عدالت اداری شکایت کرده و آرایی را در این خصوص اخذ کردیم ، گفت: اما با وجود تعارض در این آرا برخی از پرونده ها به هیئت عمومی ارجاع گردید و با پیگیری مجدانه در ۳۰ شهریور ماه سال جاری رای عمومی از دیوان را دریافت کرده و وحدت رویه صورت گرفت .

وی خاطر نشان کرد: در وحدت رویه اعلام گردید که این رای در موارد مشابه برای شعب دیوان و مراجع اداری ذیربط می بایست از آرای عمومی تبعیت نمایند.آرای عمومی در چهارچوب قوانین مصوب کشور و آئین نامه های اجرایی آن صادر می شود .

بهزادی ادامه داد: در خصوص اجرا شدن قانون مشاغل سخت و زیان آور نیز رای عمومی با پیگیری های لازم اخذ گردید و طبق نشستی که با رئیس دیوان داشتیم خواستار این بودیم که پرونده هایی که در این خصوص در انتظار اجرایی شدن هستند هر چه سریعتر حکم اجرایی برای آنها صادر شود .

وی با بیان این که قانون ارتقا بهره وری برای پرستاران از اهمیت بالایی برخوردار است زیرا بسیاری از مشکلات جامعه پرستاری از جمله ساعت کاری طولانی انها کاهش یافته و شب کاری های آنها با ضریب ۱.۵ برابر محاسبه میشود، تاکید کرد: چالش دیگری که در اجرای قانون ارتقا بهره وری وجود دارد، برخوردهای سلیقه ای برخی دستگاه های اجرایی است که موظفی که پرستاران دارند براساس این قانون محاسبه نمی کنند و این امر با صراحت در قانون عنوان شده که شیفت شب ۱.۵ برابر حساب شود و براساس سابقه کاری ،ساعت کاری کاهش یافته و همچنین طبق آئین نامه اجرایی تمامی موارد باید اجرا شود و دستگاه هایی که از اجرای قانون خودداری نمایند تخلف محسوب می شود و از طریق دیوان عدالت اداری پیگیری خواهد شد و هر بخش نامه ای که مخالف قانون باشد ابطال خواهیم کرد .

مسئول کمیسیون حقوقی نظام پرستاری تهران یادآور شد : سازمان تامین اجتماعی سال گذشته بخشنامه ای را تحت عنوان بازنشستگی پرستاران با ۲۵ سال سابقه را عنوان کرد که با پیگیری توانستیم این بخشنامه را ابطال نماییم و در حال حاضر پرونده در حال اجرا است. .

وی تصریح کرد: در بخش های خصوصی این قانون اجرایی نمی شود و براساس شیفت های سنگین و طاقت فرسا باعث ازبین رفتن انگیزه پرستاری شده و می توان با بالا بردن انگیزه پرستاران، انتظار ارائه خدمات با کیفیت را نیز داشته باشیم و این انگیزه از طریق رفع مشکلات جامعه پرستاری و اجرای قوانین برای پرستاران بوجود خواهد آمد .


نوشته شده توسط:سردبیر .. - 3623 مطلب
پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: 580
برچسب ها:
دیدگاه ها
یادداشت
گفتگو
گزارش
اخلاق پرستاری
جذب و استخدام
حوادث