آئین گرامیداشت روز پرستار در سنندج برگزار شد

دسته: روز پرستار
بدون دیدگاه
یکشنبه - ۱۷ بهمن ۱۳۹۵
آئین گرامیداشت روز پرستار در سنندج برگزار شد

آئین گرامبداشت روز پرستار امروز یکشنبه همزمان با ولادت حضرت زینب(س) و روز پرستار در سنندج برگزار شد.

به گزارش پرستارنیوز از ایرنا ،رئیس دانشگاه علوم پزشکی کردستان در این آیین گفت: مشکلاتی در زمینه کمبود پرستار در کردستان وجود دارد و نیاز به پرستار در استان، با استانداردها و شاخص های مطلوب، فاصله زیادی دارد.
سیامک واحدی افزود: طبق تعاریف استاندارد، به ازاء هر تخت بیمارستانی ۱.۷ پرستار مورد نیاز است، اما این شاخص در استان کردستان به ازاء هر تخت ۹ دهم نفر است.

وی اضافه کرد: هم اکنون ۲ هزار و ۷۰۰ پرستار در استان خدمات ارائه می کنند که از این تعداد ۲ هزار و ۴۰۰ پرستار شاغل در مراکز درمانی علوم پزشکی هستند و مابقی در سایر واحدها و سازمان های وابسته خدمت می کنند.

وی افزود: پرستاران اصلی ترین ارکان درمانی محسوب می شوند، این قشر تمام زندگی خود را صرف خدمت به همنوعان و بیماران نیازمند می کنند و با صبوری دردهای آنها را التیام می بخشند.

وی ایثار، فداکاری، صبور بودن و شب زنده داری را از ویژگی های پرستاران برشمرد و گفت: پزشکان انسان های ایثارگر و فداکاری هستند که شبانه روزی بر بالین بیماران حاضر می شوند و از آنها پرستاری می کنند.

وی ارائه خدمات مطلوب پزشکان را نیازمند همکاری پرستاران عنوان کرد و گفت: زمانی خدمات پزشکان نتیجه بخش خواهد بود که پرستاران با تلاش خستگی ناپذیر و ایثارگرانه به بیماران خدمت کنند.

وی از شغل پرستاری به حرفه مقدسی نام برد و گفت: خدمات پرستاران خالی از اجر معنوی نیست و خدمات آنها هم در دنیا هم در آخرت از اجر معنوی زیادی برخوردار است.

واحدی اظهار کرد: شغل پرستاری از ابتدای خلقت بشر وجود داشته است و در زمان صدر اسلام و در جنگ ها بانوان در خیمه ها به پرستاری مجرومین جنگی و مداوای زخمی ها می پرداخته اند.

وی با اشاره به منزلت و جایگاه والای پرستاران در دین مقدس اسلام گفت: در فرهنگ اسلامی حرفه پرستاری جزء مشاغل بسیار خطیر و ارزشمند است.

وی با اشاره به اینکه حضرت زینب (س) بزرگ پرستار تاریخ اسلام و نمونه بارز ایثار و ازخودگذشتگی است،گفت: پرستاران باید همواره این بانوی بزرگوار اسلام را الگوی خود قرار دهند.

وی با بیان اینکه پرستاری جزء مشاغل دشوار محسوب می شود و همواره تنش ها و استرس هایی بر پرستاران تحمیل می شود، گفت: حمایت از جامعه پرستاران و توجه به مطالبات و خواسته های آنها در راستای خدمات باکیفیت و مطلوب به بیماران ضروری است.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان کردستان پرداخت معوقات پرستاران را ضروری دانست و گفت:زوایای شغلی پرستاران را بررسی می کنیم و با امکانات موجود خواسته ها و مطالبات آنها را برآورده خواهیم کرد.

واحدی اظهارکرد: وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی توجه ویژه ای به بخش درمان دارد و در راستای ارائه خدمات به مناطق محروم بویژه استان کردستان، پروژه بیمارستان کوثر به عنوان بزرگترین پروژه پس از انقلاب کلید خورد و بزودی شاهد افتتاح و راه اندازی آن خواهیم بود.

وی اظهارکرد: در راستای تامین نیروی این بیمارستان آزمون بکارگیری ۳۰۰ نیروی جدید برگزار شد، اما تاکنون ۱۰۰ نیرو اضافه شده است و در این زمینه با کمبود نیرو مواجه هستیم.

رئیس هیات مدیره نظام پرستاری سنندج نیز گفت: پرستاران نقش مهمی در تامین سلامت بیماران دارند و با ارائه خدمات مطلوب به همنوعان خود باری از رنج و نارحتی های جسمی و روحی آنها بر می دارند.

علی اشرف رحمان پناه افزود: پرستاران در کنار پزشکان نقش مهمی در تامین سلامت بیماران به عهده دارند و نقش مهمی در سیستم درمانی جامعه دارند.

وی عدم ساختار سازمانی را یکی از مشکلات عمده نظام پرستاری برشمرد و گفت: عدم ساختار سازمانی سبب شده که به اندازه کافی نیروی پرستاری استخدام نشود.

وی با بیان اینکه اضافه کاری اجباری و فشارکاری ناشی از کمبود پرستار است گفت: استخدام نیروی مورد نیاز بخشی از مشکلات پرستاران را حل خواهد کرد.

وی تعرفه گذاری خدمات دهی سلامت را از مطالبات منطقی جامعه پرستاران برشمرد و گفت:مرخصی پرستاران به ازاء هر روز مرخصی پرستاران پنج روز زیان می کنند این مهم باید اصلاح شود.

نماینده ولی فقیه در دانشگاه علوم پزشکی کردستان هم گفت: از دیدگاه دین مبین اسلام پرستاری تنها شغل نیست، بلکه یک نقش تاثیرگذار در جامعه است.

حجت الاسلام محمد عارضی با اشاره به اینکه در فرهنگ اسلامی حرفه پرستاری از جایگاه والا و مقدسی برخوردار است افزود: مسئولان جامعه موظفند در راستای حل مشکلات جامعه پرستاری از هیچ تلاشی دریغ نکنند و با حل مشکلات معیشتی و شغلی آنها دغدغه آنها را کاهش دهند.

وی اظهارکرد: حل مشکلات پرستاران سبب می شود آنها در راستای انجام وظایف و ایفای نقش خود خدمات مطلوبی به بیماران ارائه کنند.

وی افزود: پرستاران باید افزون بر علم و تخصص از ابزار عشق و هنر برخوردار باشند و عاشقانه به همنوعانه خود خدمت کنند.

در پایان این همایش از تعدادی از پرستاران نمونه استان کردستان تجلیل و قدردانی شد.

پنجم جمادی الاولی (۱۵بهمن ماه) زاد روز میلاد حضرت زینب (س)، در روز در تقوم رسمی ایران به منظور قدردانی از خدمات ارزشمند و انسان دوستانه پرستاران به نام روز پرستار نامگذاری شده است.


نوشته شده توسط:سردبیر .. - 3612 مطلب
پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: 223
برچسب ها:
دیدگاه ها
یادداشت
گفتگو
گزارش
اخلاق پرستاری
جذب و استخدام
حوادث